Ето ги 10-те най-лечебни билки  





Лечебните свойства на някои растения са били известни още преди повече от 5000 години в земите на Асирия, Египет, Индия и Китай. В своите трудове учени от Древността оставят информация за билките, ползвани по тяхно време: римският лекар Гален, основателят на гръцката медицина Хипократ, Диоскорид, таджикският лекар и учен Абу Али Ибн Сина – Авицена. В труда си „Изследвания върху растенията“ Теофраст, наричан баща на ботаниката, казва, че Тракия е най-богатият на лечебни треви район в тогавашния свят.
Днес у нас съществува огромно богатство и разнообразие на растителни видове – около 3600. Като лечебни растения се употребяват около 650 от тях, а ежегодно се събират над 300 вида. Благодарение на разнообразните климатични и почвени условия българските билки съдържат висок процент биологичноактивни вещества. Ето 10-те най-лечебни билки, които могат да бъдат открити у нас.






Бъз

Бъзът е смятан за най-силната и универсална българска билка. Изключително богат е на полезни вещества и лекува всевъзможни болежки. С лечебна цел се използват всички части от билката бъз – корените, листата, плодовете и цветовете.

Левзея
На пръв поглед приличащата на магарешки бодил левзея е всъщност силно енергизираща билка, която успешно лекува пролетна умора, депресия, полова слабост.






Бял равнец
Билката бял равнец е едно от най-често използваните лечебни растения. Някои наричат белия равнец мъжка билка, тъй като в миналото войниците задължително носели със себе си бял равнец заради свойството му да спира вътрешни и външни кръвоизливи и да успокоява болките. Други пък смятат белия равнец за женска билка, защото помага при маточни кръвотечения, менструални болки, менопауза, дисменорея и хиперменорея. Белият равнец има кръвопречистваща сила и е идеално средство за детоксикация на организма.

Имел
Имелът подпомага кръвообращението, полезен е при високо кръвно налягане и предпазва от атеросклероза. В химичния му състав се откриват: витамин С, восъци, смолисти вещества, холин, ацетилхолин, флавоноиди, танини, олеанолова киселина и токсин с белтъчна пририда, наречен вискотоксин.

Маточина
Маточината, или т. нар. лимонче, е особено полезна билка за хора, изложени на непрекъснат стрес и напрежение. Защото листата с мек лимонов вкус действат успокояващо на нервната система и облекчават породени от напрежение смущения на стомаха и червата. Съдържа етерично масло, в състава на което влизат ситрал, цитронелол, гераниол, линалол и др.






Коприва
Както и брезата, копривата спомага за отделянето на урина. Тя обаче притежава и допълнителен ефект – съдейства за премахване на шлаките, което я прави идеална билка в борбата със затлъстяването. Известно е, че в 100 г пресни листа от коприва се съдържат около 84 г вода, 2-3 г белтъчини, 3-4 г захари и около 5-6 г разтворими вещества.

Ранилист
Билка, ценена още от хайдутите – ранилист, или хайдушка билка. Хайдутите са я ползвали за всичко. Засилва имунната защита, при нервно изтощение и виене на свят, при подагра и жлъчни заболявания. Лекува всички белодробни възпаления. Тя е едно от основните имуноукрепващи растения.






Невен
Той е една от старите български билки. Знаем, че мехлем от невен със свинска мас се е ползвал при кожни заболявания, изгаряния. Отвара от невен се пие при стомашно-чревни заболявания, гастрити, колити и т. н.
Жълт кантарион
Жълтият кантарион е стомашно-чревно биле, за лечение на нерви. Той е божествена билка. Нарича се още Христова чудотворка, Христова кръв. Младите растения са с по-голяма сила.






Мак
Макът не се ползва с добро име заради упойващите му свойства, с които много хора злоупотребяват. Но освен опиат макът е изключително здравословна билка. Има силно сънотворно действие, спира кашлицата, помага при кръвоизливи, тъй като има и кръвоспиращо действие.


Какво четем:

🔴 Излезли от употреба банкноти за милиони левове „изскочиха” от чекмедже на шкаф в санданска гимназия

🔴 Ура, пускат директен полет до Ню Йорк

🔴 В Пловдив: Кон тегли камион / ВИДЕО

Източник: Ретро



Коментари



горе