Дават по 100 лв. на учителите за санаториум



Учителите ще плащат по-малко за рехабилитация на санаториум. Става въпрос за 10-дневно възстановяване по програмата за тази година на НОИ. “На учителите ще могат да им бъдат възстановени до 100 лв. от разходите, направени за доплащане на храна и такса резервация”, обясниха от МОН пред kmeta.bg. Това е един от модулите на новата национална програма на образователното министерство, предложена за общественото обсъждане.





За да бъдат одобрени по нея, рехабилитацията трябва да е направена до 30 септември 2021 г. По нея не могат да бъдат възстановени разходи за нощувки, рехабилитационни процедури и разходи за храна, които са за сметка на НОИ. По неофициална информация от модула могат да се възползват около 2000 души. НОИ разполага с 52 бази, в които средната издръжка на ден е около 20 лв. Това означава, че половината от 10-дневния престой на учителите би могъл да се покрие от националната програма.

По модула са заложени 200 000 лв. За да се включат, учителите трябва да покажат удостоверение/протокол за рехабилитация, което е в резултат от медицинско направление от личен или лекуващ лекар за рехабилитация за съответния  педагогически специалист. Педагогическият специалист представя удостоверението/протокол за рехабилитация и разходооправдателен документ на директора на училището или градината за възстановяване на общ разход.





В програмата могат да участват преподаватели от държавни, общински и частни детски градини и училища, центрове за подкрепа на личностното развитие,  регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Националният дворец на децата, Държавен логопедичният център и педагогическите специалисти от частните училища и  частните  детски  градини, включени в Модул  2 чрез регионалните управления на образованието.

Заболяванията им могат да бъдат от 10 различни групи, сред които сърдечносъдови, ендокринни, на дихателната система, на нервната система и др. Програмата има за цел опазване живота и здравето на педагогическите специалисти, подобряване на здравословното им състояние и превенция на рисковите професионални заболявания. Разписаните дейности са в съответствие с епидемичната обстановка в страната, предизвикана от COVID-19. Програмата е разработена от МОН в сътрудничество със социалните партньори – синдикати и работодателски организации.





“Учителите и другите педагогически специалисти, в резултат на разнообразната си дейност, натрупват умора, която се отразява на цялостното им здравословно състояние. Особено ярко се проявява тази тенденция в условията на настоящата пандемична криза”, изтъкват от МОН. Налице са всички белези на професионален стрес, което води към сериозни опасности за здравето, характерни не само с нестабилност в нервно-психичното състояние, но и на пораждащи и отключващи други соматични заболявания – диабет, различни костно-мускулни оплаквания в гръбначния стълб, шийни прешлени, смущения на дихателната, храносмилателната, ендокринната, отделителната и половата система, опорно-двигателен апарат и очни заболявания.





До 15 лв. ще могат да бъдат възстановени на учителите, които са минали на профилактичен преглед за заболявания на млечната жлеза при жените и простатната жлеза при мъжете до края на септември тази година. Очаква се 12 000 педагози да могат да посетят специалист и да получат финансиране по модула. За целта са заделени 180 000 лв. По модула няма да възстановяват разходи за други профилактични прегледи, медицински прегледи, изследвания, рентгенови снимки и други материали, изискващи се за прием за рехабилитация.


Какво четем:

🔴 Смъртта на трима първи братовчеди почерни Царски извор, погребаха ги един до друг

🔴 Красива полицайката роди второ бебе

🔴 Луксозен живот! Мая Манолова лъсна с обувки за 1200 лева / СНИМКИ

Източник: Кмета



Коментари



горе