Проф. Георги Рачев: При буря гасете телефоните



- Проф. Рачев, мълния уби 25-годишен мъж в София. Как е възможно това да се случи в големия град?

- Нарича се малшанс. Това, че млад мъж загина, ударен от мълния, е нещастно стечение на обстоятелствата. Случва се един път на няколко десетки милиона. По-чести са нещастията в морето, в язовири, езера, на полето, в планината. В града хората са добре защитени. Това е може би най-безопасното място в целия природен и антропогенен ландшафт. Но се случва да пострадат и хора. Къде точно ще падне мълния, това абсолютно никой не е в състояние да каже. В града има много сгради със защита срещу мълнии, много метални стълбове от електрическата мрежа - трамваи, тролеи, които генерират електромагнитно поле.





Това е предпоставка мълнията да отиде в някой от хилядите метални стълбове. Така че наистина сме защитени в градска среда. Нещастието е, че момчето се е намирало в храстовидна растителност. Вероятността мълнията да падне в мокрото е по-голяма. Но има различни мълнии - от земята към облака и от облака към земята. Най-опасни са от облака към земята. Те обикновено са свързани и с човешки жертви.

Ако мълнията и нейният светлинен ефект - светкавицата, е в облака, няма никаква опасност, тъй като се развива висок в купесто-дъждовния облак и между частите му с различен електрически потенциал. В деня на смъртта на момчето ясно се виждаше, че мълниите са насочени от облака към земята. Това вече е опасно. Преди 2 г. мълния уби мъж в столичния квартал “Люлин” между два блока.





- Как да се пазим в гръмотевична буря?

- В града да не висим по балконите да се наслаждаваме на гледката, а да сме в помещението, далече от прозореца. Когато сме навън, като този мъж, който е бил сравнително далече от сгради, реакцията трябва да е съвсем различна. Първо да видим дали мълниите са облак-облак или са низходящи, т.е. светкавицата е към земята. В никакъв случай не трябва да се застава под самотни дървета. В гората е по-безопасно, отколкото насред полето. Рискът да те удари мълния е по-малък от шанса да спечелиш шестица от тотото.

Мобилният телефон е много опасен. Той има електромагнитни импулси. Когато сред природата говорите по телефона или получите съобщение, се генерира импулс, макар и много слаб. Понякога обаче той е напълно достатъчен да се задейства връзката между различно заредените части на облака и на земята. Доколкото разбрах, младият мъж е говорел по телефона. В планината, в гората, в полето телефонът трябва да бъде изключен. Ако апаратът е от старите, добре е и да се махне батерията. Трябва да се освободим от всички метални предмети - щеки, пикел, палатка. Те може да се превърнат в спусъчния механизъм, за да се насочи мълнията.





Ако сте с група, трябва да се движите на 3-4 м един от друг. Спорен е въпросът дали човек трябва да се движи по време на буря. Повечето експерти казват, че когато бурята те застигне, е добре да застанеш на място. Ако намериш по-сухо място, е най-добре. И най-подходящо е да клекнеш, да не стърчиш като кол, удобен да направи връзката между положително заредената земя и отрицателно заредения облак. Ако си в морето, веднага излизай! Главата може лесно да привлече заряд. Ако си в природата, важно е да не си сам, за да може някой да ти окаже помощ при злополука. Ако няма сериозно разстройство на централната нервна система, обикновено спира сърцето и дишането. Сърдечен масаж и изкуствено дишане може да помогнат на пострадалия от мълнията. За съжаление обаче, в повечето случаи електричеството е нанесло такива поражения, че човек няма как да бъде върнат към живота.





Ако сте в колата при буря, не слизайте. Вътре сте един милион пъти по-защитени. Сравнително безопасно е и за самолетите. Не един самолет е поразяван от мълния. Електрониката им обаче е много добре защитена. През последните години няма авиокатастрофа в резултат на попадане на мълния върху самолет.

- Торнадо опустоши град в Чехия, наводнения взеха жертви в Европа. Библейски потоп ли ще опустоши Стария континент?

- Категорично не. В Германия поточе, което минава през китно градче, може да се превърне в Дунав за няколко часа. 60-70 г. не е имало такова явление. Хидроинженерите знаят, че когато проектират едно хидротехническо съоръжение, трябва да го направят с много високи стойности на оттока за т.нар. вълна, която може да се случи веднъж на 100 г. Изводът, който си направиха германците, е, че превенцията е липсвала. Не може, когато във водосбора на тази река паднат 100 л на квадратен метър, 2 пъти колкото месечната норма за денонощие, да не задействаш съответните служби, за да бъдат предупредени гражданите. А не водната стихия да ги намери в 2 часа посред нощ по нощници.





Ако хората бяха предупредени, когато дойде вълната, щяха да   са навън, на сигурни места и нямаше да има 170 жертви, което за Германия е катастрофа. В този разраснал се град антропогенният ланшафт пречи на попиването на водата. Тя се канализира в един и същи поток. Грешката е, че не е имало превенция. Хората са навсякъде. Няма местенце на Земята без хора. Трябва да разбираме света и да живеем в унисон с него. Иначе ще има и жертви, и щети.


Какво четем:

🔴 На морето: Приятелят ми повръща от 1 час, отказаха ни спешна помощ

🔴 Анна Цолова със силни думи на огорчение към Слави и Зуека

🔴 Спецчасти "отвличат" сливенска булка!? Полицейска сватба в мафиотски стил

Източник: 24zdrave



Коментари



горе