Вижте каква пенсия ще получавате на старини
Знаете ли каква пенсия ще получавате от държавата? Всъщност много малко хора дават положителен отговор на този въпрос.
Разбира се, ако сте относително млад, въпросът кога ще получавате пенсия също най-вероятно остава отворен, предвид на непрекъснатото увеличаване на пенсионната възраст и липсата на дългосрочност в правените реформи в пенсионноосигурителната система.
И все пак има начин да проверите (макар и до голяма степен ориентировъчно) какъв ще е размерът на вашата пенсия. Съществува калкулатор на Националния осигурителен институт, който дава приблизителния размер на държавната пенсия, която ще получавате.
Електронната услуга отразяват промените в Кодекса за социално осигуряване, приети в края на 2020 г., и в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, обнародвани през май тази година, с които е определен нов начин за изчисляване на намалението на индивидуалния коефициент на лицата, които са родени след 31.12.1959 г. и са осигурени в универсален пенсионен фонд.
Самите промени влязоха в сила от 01.09.2021 г., бъдещите пенсионери вече могат да проверят приблизителния ефект от тяхното прилагане на базата на прогнозните стойности, изчислени чрез електронната услуга. Индивидуалният коефициент е един от елементите, въз основа на които се определят размерите на пенсиите, свързани с трудова дейност. Намалението му отразява обстоятелството, че лицата, родени след 1959 г., се осигуряват за държавна пенсия с по-нисък размер на осигурителната вноска за риска „старост“, тъй като част от нея постъпва в универсален пенсионен фонд с цел получаване на втора допълнителна пенсия. То е строго индивидуално и корекцията зависи пряко от осигурителната история на лицето и конкретните му периоди на осигуряване.
Индивидуалният коефициент е един от елементите, въз основа на които се определят размерите на пенсиите, свързани с трудова дейност. Намалението му отразява обстоятелството, че лицата, родени след 1959 г., се осигуряват за държавна пенсия с по-нисък размер на осигурителната вноска за риска „старост“, тъй като част от нея постъпва в универсален пенсионен фонд с цел получаване на втора допълнителна пенсия. То е строго индивидуално и корекцията зависи пряко от осигурителната история на лицето и конкретните му периоди на осигуряване.
При новия начин за изчисляване на намалението на индивидуалния коефициент, който влезе в сила от началото на септември 2021 г., се вземат предвид:
-трансферът от държавния бюджет в размер 12 на сто върху сбора от осигурителните доходи на всички осигурени лица за периода от 2009 г. до 2015 г. вкл. – при определяне размера на вноската за фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване за трета категория труд, за лицата, родени преди 01.01.1960 г.;
-броят на месеците, през които лицето е осигурявано в универсален пенсионен фонд, спрямо общата продължителност на осигурителния му стаж, определена като брой месеци с осигуряване в държавното обществено осигуряване, като месеците с осигуряване в универсален пенсионен фонд и в държавното обществено осигуряване са календарните месеци, за които са внесени или дължими осигурителни вноски.
Промените целят постигането на по-малко по размер намаление на индивидуалния коефициент и съответно – по-висок размер на пенсията.
Какво четем:
🔴 Трагедия: Пожар в Koвид отделението в болница в Сливен, три жертви🔴 Жена изяде разписката от машината, след като гласува
🔴 Невиждан резил в ефир! Заподозряхте, че Лора Караджова е излязла пияна или надрусана в Маскираният певец / ВИДЕО
Източник: 24 часа