Кога се пада Великден през 2022 г.



Православните вярващи се чудят на коя дата ще се празнува Великден през 2022 г. Този ден може да се изчисли по специален календар, което прави празника подвижен.

Кога е Великден през 2022 г

През 2022 г. светлият празник Великден се пада на 24 април. На следващия ден - 25 април - ще бъде почивен ден. Това е най-ранният Великден. Ако датата му може да се промени, то денят от седмицата винаги остава същият - неделя. Този ден е кръстен в чест на възкресението на Исус.





Протестантите и католиците ще празнуват Великден по-рано от православните християни - на 17 април.

Какъв календар определя датата на Великден

Можете да определите датата на празника с помощта на лунния календар. Можете да го изчислите сами, но за това трябва да знаете кога ще бъде първото пълнолуние след пролетното равноденствие. Великден винаги се пада на първата неделя след него.





За православните християни и католиците Великден е основен празник, но техните традиции са различни. Датата на това тържество и за двете деноминации е подвижен.

Православната църква се придържа към Юлианския календар, докато католиците използват Григорианския календар. Според този календар датата на празника се определя от Слънчевата система. Разликата между двата календара е 13 дни, като първо празнуват католиците.





Всяка година на службата, която се провежда в църквата Възкресение Христово в Йерусалим, се пали Благодатният огън. Цялата църковна служба се предава на живо. След това огънят се доставя в различни страни и се пренася в църкви в големите градове.

По празниците в църквите се провежда богослужение, което разказва за събитията, случили се преди 2 хиляди години, когато Исус Христос умря и кога се случи неговото възкресение.





Преди началото на празника православните вярващи се опитват да спазват строг пост, който продължава седем седмици. През 2022г. ще започне на 7 март и ще приключи на 23 април.

Всички отдавна знаят за традициите на празника. Първото нещо в даден ден е да отидете на църква за богослужение. В църквата се освещават върбови клонки и храна, донесена с тях.





За празника всички домакини пекат вкусни козунаци и боядисват яйца. В някои семейства е обичайно на този ден да се разменят подаръци.

Трябва да вземете козунаци, Великден, яйца в храма. След освещаването им хората се прибират, за да се съберат с цялото семейство на една маса. Първата стъпка е да ядете яйца, а след това козунак или Великден.

Вечерта можете да посетите вашите приятели или познати, за да ги почерпите с козунак. В продължение на 40 дни на среща хората трябва да казват „Христос воскресе“ и в отговор да чуят „Воистину воскресе“.

За да царува просперитет винаги в къщата, трохите от великденската храна трябва да се дават на птиците. След освещаването на храната в храма е обичайно да се дава милостиня - това ще помогне за подобряване на финансовото състояние на семейството.





Какво да не правим на Великден

Този празник е най-важният и важен за православния народ. В даден ден има много забрани, които трябва да се спазват, за да не създавате проблеми:

  • не можете да правите домашна работа;
  • забранено е да се карате, кълнете;
  • не трябва да мислите за негативни неща и да правите лоши неща;
  • не можете да бъдете ядосани, тъжни и завистливи;
  • забранено е да се яде нещо оскъдно до неделя сутрин;
  • осветените продукти не трябва да се изхвърлят, те трябва да бъдат изгорени или заровени;
  • забранено е да се жениш, да ходиш на сватба.

На Великден не е прието да се ходи на гробището. За това е отделен специален ден


Какво четем:

🔴 Германци полудяха по великотърновско село

🔴 Кои са най-големите български войводи, които не познаваме добре?

🔴 Предметите, които носят злини, ако ги даваме назаем

Източник: За Жената



Коментари



горе