Какво в никакъв случай НЕ трябва да се прави утре, на Сирни Заговезни!



Днес е голям християнски празник - Сирни Заговезни, Прошка

В събота вечер можете да почистите в къщата, а в неделя сутрин трябва да помолите всички за прошка. На празника прошката не може да бъде отказана. Тези, които не могат да приемат прошката, не трябва официално да произнасят тези думи. Можете да говорите за това, че все още има обида и е трудно да се прощава, а в края да добавите фразата: „Бог ще прости“.





Забранено е в неделя да бъдете лицемерни, да се карате, да провокирате конфликти. Не трябва да отказвате да прощавате и да помагате на хората. Почистването на къщата трябва да се отложи за друг ден.





На първо място, в Неделя на прошка, трябва да отидете на църква, да се помолите и да запалите свещ. Важно е искрено да поискате прошка!

Сирни заговезни – обичаи, които всеки трябва да знае



Сирни заговезни всяка година се празнуват по различно време. Този празник винаги се почита в неделя, 49 дни преди Великден и една седмица след Месни заговезни. През 2022 година Сирни заговезни отбелязваме на 6 март. Днес ще ви разкажем какви са обичаите на този празник, които е редно да предаваме от поколение на поколение, така че никога да не се забравят и затриват.





Преди това обаче искаме да споделим, че това е последният ден преди Великден, в който е прието да се консумират продукти от животински произход, но без месо. Основно на трапезата се поднасят мляко, яйца, сирене, масло и други.





Какви са обичаите, свързани с празника Сирни заговезни? Сред най-важните и почитани обичаи е искането на прошка. Децата искат от родителите си, младоженците от кумовете и по-младите от по-старите. Винаги се изричат думите: „Прощавай!“, а отговорът е: „Господ да прощава, простен да си!“. Друг характерен обичай за този ден е паленето на големи огньове. Когато огънят започва да прегаря, се танцуват хора и се пеят песни. Именно от тук произхожда и едно от наименованията на празника – Поклади.





В някои краища на България е разпространен обичаят оратници. Правят се сламени факли, които стопаните въртят около главите си и се счита, че по този начин гонят бълхите от дома си. Хвърлянето на стрели е друг популярен обичай, свързан със Сирни заговезни. Ергените изстрелват горящи стрели в двора на момите, за които искат да се венчаят. Семейството на момата гаси огъня, а момата събира стрелите. Тази, която събере най-много стрели, е най-харесвана и желана. Това са сред най-разпространените обичаи, свързани със Сирни заговезни. Помнете ги и ги предавайте от поколение на поколение, за да не забравят!


Четете още:

🔴 Петров, който се изправи срещу съветската матрица и спаси света

🔴 Таксиметров шофьор отказа да качи възрастна жена, а причината е абсурдна

🔴 Наръсете градината с това, за да имате богат добив на домати и краставици





Източник: За Жената





Коментари

горе