Българи, дръжте се: Стагфлацията идва!



"Идва стагфлацията. Историята ни дава примери и те ни показват какво може да очакваме от конкретни събития", обяви  икономистът Румен Гълъбинов.

"При стагфлацията от 1972 цените нарастват стремително и общата инфлация расте. И тогава държавата е плащала компенсации за спада в реалните доходи. Станала е радикална промяна в условията за международна търговия. Това е имало депресивни ефекти във всички икономики, не само САЩ. В края на 1971 цените на зърното тръгват нагоре. След април 1973 тръгват нагоре и цените на петрола, а с тях и другите горива. Съчетаването на растежа на петролните и хранителните цени създават ефект на неимоверно увеличаване на всички цени. И тогава има война във Виетнам, както сега в Украйна", добави Гълъбинов.





Според него преди 50 години е имало подобни условия за стагфлация. Ситуацията е аналогична. Икономическото положение на държавите е почти идентично. Така че може да очакваме и същите последствия, добави той.

Стагфлацията е икономическо явление, което се определя от периоди със значителна инфлация, малък или никакъв растеж и висока безработица. Икономиката ни претърпя негативни шокове, както от пандемията, така и сега от войната в Украйна. Намаля икономическата активност и се увеличиха цените, като това доведе до висока инфлация, обясни икономистът.





Ефектите върху предлагането и цените на суровините се комбинират с последиците от паричните и фискални стимули.





"Непосредственото икономическо въздействие идва под формата на големи цени на енергията, храните и суровините. С прекъсването в глобалните вериги на доставки се изостриха стагфлационните условия, които се появиха още миналата година. Увеличаването на паричните компенсации и помощи вече не са достатъчни за предотвратяване падането на частното потребление. Така допълнителните държавни разходи просто ще увеличават дълга и ще доведат до прекомерната фискална експанзия", обясни експертът.

По думите му е нужна постепенна бюджетна консолидация, както и политики за намаляване на данъците – намаление на ДДС върху храни, лекарства, енергия и горива, за да се смекчи удара от нарастващите цени и да се овладее инфлацията.





"Основните ни икономически цели трябва да са в подкрепа на икономическата активност и осигуряване стабилността на цените. Инструменти за постигане на тези цели са икономическата и социална политика, както и регулаторните рамки, които да се използват съответно за справяне с инфлацията, подкрепа на икономическата активност и текущ надзор. В противен случай отиваме към трайно висока инфлация и нисък растеж, които домакинствата и потребителите ще усетят неприятно, а накрая всичко това ще има и политически последици в бъдеще", добави Гълъбинов.
 
 


Какво четем:

🔴 Кръвта вода не става: Емилия 1 към 1 с дъщеря си от Коко Динев / СНИМКА

🔴 "Архитектурно" чудо стърчи в центъра на София

🔴 Зара и Стефан от Пазарджик: С 2000 лв. купуваме най-нужното, за да заведем децата на море

Източник: lupa



Коментари



горе