Мушкатото се подрязва по определени правила за буен цъфтеж



Мушкатото и различните негови разновидности са непретенциозни растения с ярки цветове. За да се развива добре не са нужни специални условия. Но при скромните изисквания към почвата, поливането и температурата, важен етап в грижата е подрязването на мушкатото за буен цъфтеж. Ако се пренебрегне това, съвсем скоро броят на съцветията значително ще намалее, издънките ще прораснат и ще се оголят, а самото цвете ще стане безформено и непривлекателно.





Защо се прави подрязването?

Сред саксийните и градинските видове мушкато има растения с изправени и с полегнали стъбла, високорастящи и дребни форми, висящи и храстовидни и към всяко растение трябва да се избере правилния подход.





Мушкатото се подрязва по определени правила за буен цъфтеж

Но основното правило за подрязване на мушкатото съвсем не е сложно. То предвижда, да се вземе под внимание това, че дължината и разрастването на стъблата трябва да бъдат постоянни и да се извършва регулярно. За стартирането на оформянето на храста на мушкатото веднага след засаждането му ще ви помогне:

. предвиждането на появата на странични издънки и формирането на зачатъци на нови съцветия

. придаването на растението на компактна равна форма





. да се направи така, че цъфтежа да бъде по-пищен, продължителен и стабилен

. да получите качествен посадъчен материал за размножаване на любимия сорт.

Не чакайте един или два сезона докато издънките се удължат и листата останат само в най-горната част. Специфичното при мушкатото е, че това растение без намеса рядко дава странични стъбла, затова пък спящи пъпки има на всеки възел. Резитбата на мушкатото кара тези пъпки да се събудят и не само да формират ново стъбло, но също така и да се образуват цветни пъпки.





Техника на подрязване на мушкато за буен цъфтеж

Как да се подреже мушкатото, за да цъфти? Цъфтежът и доброто състояние на растението, на първо място зависят от качеството на провеждане на резитбата. Ето защо, за да се отстранят ненужните или изсушени стъбла, ви трябва остър, дезинфекциран инструмент:

1. Най-добре е за тази цел да се вземе специален нож за подрязване, но ако нямате такъв, може да използвате канцеларски или тънък кухненски нож.





2. Използването на ножици не се препоръчва, тъй като те защипват стъблото и нарушават тъканта на мястото на срязване.

Разрезът се извършва над листния възел, обърнат към външната страна на храста. В този случай, появяващите се леторасли няма да си пречат един на друг и няма да причиняват излишна гъстота на короната.

Ако е необходимо да се премахне някое от младите стъбла, това може да се направи и без инструменти. Притискането се извършва със сухи пръсти, като се внимава да не се дърпа стъблото и да не се повреди повърхностния му слой.





За да се предотврати гниене или нападение от вредители трябва да се поръси мястото на разреза с пудра с активен или дървесен въглен. В домашни условия, когато се подрязва мушкатото на пролет и след цъфтежа е удобно да се използва канела на прах, която е естествен антисептик.

След резитбата, растенията могат да се наторят с тор, съдържащ азот. Това ще доведе до бързо формиране на зеленина и нови стебла.


Какво четем:

🔴 Българи, дръжте се: Стагфлацията идва!

🔴 Кръвта вода не става: Емилия 1 към 1 с дъщеря си от Коко Динев / СНИМКА

🔴 "Архитектурно" чудо стърчи в центъра на София

Източник: Актуално



Коментари



горе