Как да спрем сополите при децата
Как да спрем сополите на дете – запушеният нос се появява, когато тъканите, ограждащи носа, се подуват. Подуването се дължи на възпалени кръвоносни съдове.
Проблемът може да включва и назално течение или „хрема“. Ако излишната слуз се стича по задната част на гърлото (постназално капене), това може да причини кашлица или възпалено и зачервено гърло.
Ако носът на детето ви отново е запушен, тогава трябва да действате незабавно. Много хора смятат, че носът се запушва от твърде много гъста слуз. Но обикновено носът се запушва, когато тъканите, които го покриват, се подуят. Подуването е от възпалени кръвоносни съдове. Носът ви може да се запуши поради настинка, грип и алергии.
Понякога симптомите на запушения нос изчезват за една седмица. Но понякога го имате почти всеки ден или през определени периоди от годината, особено ако сте алергични или чувствителни към нещо като цветен прашец, тютюнев дим или пърхот от домашни любимци. Ако бебето ви е със запушен нос или има бели сополи, можете да направите свои собствени физиологични капки. За целта добавете четвърт чаена лъжичка сол към половин чаша хладка вода.
Поставете детето си по гръб, поставете навита кърпа под раменете му и капнете по две или три капки във всяка ноздра. След 30 секунди обърнете детето по корем, за да помогнете на течностите да се оттичат. Можете също така да използвате назален вакуумен аспиратор за бебета, за да помогнете за по-ефективното изчистване.
Други съвети за подпомагане на децата включват:
- повдигнете главата на детето ви с 2 възглавници;
- нека детето ви да пие много течности;
- използвайте изпарител с хладна мъгла в стаята на детето ви през нощта. Това може да помогне - за облекчаване на сухата кашлица и може да намали запушването, особено през нощта;
- НЕ използвайте лекарства за кашлица и настинка без рецепта за деца на възраст под 6 години. Те така или иначе не помагат много и могат да причинят сериозни здравословни проблеми при децата. По-големите деца и възрастните могат да приемат лекарства без рецепта, за да облекчат носа си;
- давайте на детето да яде пилешка супа;
- дайте на детето чаена лъжичка мед преди лягане – няколко проучвания показват, че приема на една чаена лъжичка (15 мл) мед около половин час преди лягане ще помогне за по-добър нощен сън и за успокоение на кашлицата. Не забравяйте обаче, че децата под една година никога не трябва да приемат мед поради риск от детски ботулизъм.
- направете топъл компрес на челото – натопете в гореща вода памучна кърпа и я изцедете добре преди да я сложите на челото. Капнете няколко капки етерично масло от мента или от евкалиптово дърво за още по-добър ефект.
Съвет: втривайте малко количество вазелин, зехтин или домашна свинска мас под носа на детето. Така ще предотвратите дразнене, напукване и зачервяване на кожата. Освен това капвайте по 3-5 капки сок от алое във всяка ноздра, 2-3 пъти на ден.
Домашни средства (бабини рецепти) при запушен нос при деца – как да спрем сополите на дете
Сега ще разгледаме най-добрите бабини рецепти, с които бързо и ефективно да отпушим носа на нашето дете:
1. Прополисова (клеева) тинктура
Прополисът е пчелен продукт, който се слави с изключителни антибактериални и противовирусни свойства. При запушен нос се смесват:
клеева тинктура – 1 част
преварена вода – 7 части (още по-добре е да изполвате сребърна вода, ако имате налична)
Капвайте по 2 капки във всяка ноздра по 2-3 пъти на ден. Може да направите първо промивка с физиологичен разтвор, а след около 10-15 минути да капнете от прополисовата смес.
Капките с прополис трайно лекуват дори упоритата хрема и симптоми на синузит, както и други неразположения на дихателните пътища.
2. Лук
Лукът е изключително подходящ при запушен нос. За да отпушите носа, трябва да направите капки за нос от прясно изцеден сок от лук. Но понеже това е доста люто преживяване, ще разгледаме по-подходящ метод.
За целта настържете една глава лук на ситно ренде. Смесете с малко зехтин и вода и вдишвайте изпаренията. Хремата ще избяга далеч само след няколко дълбоки поемания на въздух!
Съвет: нарежете на ситно 1 глава лук и дръжте близо до нослето на детето. Най-добре е тази процедура да я правите вегнага щом детето заспи. След 5-10 минути може да преместите чинийката с нарязания лук до главата на детето и да я оставите за цяла нощ.
3. Тампон със счукан чесън/камфор и спирт/ домашна ракия
Напоените тампони с подходяща течност, които се слагат в носа, за да го отпушат, са доста ефективни. Подходящата течност може да бъде от:
сок от счукана скилидка чесън, или
смес от 15 грама камфор и 50 грама спирт, или
домашна ракия
Тампончето от памук се напоява с едно от горните течности и се слага в едната ноздра, като другата се притиска с пръст. Същото се прави и с другата ноздра след това. Това се повтаря два-три пъти на ден. Облекчението се усеща веднага.
4. Сок от цветето каланхое
Цветето каланхое се изплзва от дълго време за лечение на определени заболявания. Трябва също да се каже, че особено лечебно значение има надземната му част. Получава се сок, който има противовъзпалителен ефект.
Сокът от растението каланхое е много полезен за отпушване на носа. За приготвянето на отпушващото средство срещу запушен нос трябва да нарежете едно листо от растението. А след това да изстискате сокът през марля.
С помощта на капкомер се капват по две капки във всяка ноздра. Първата реакция на организма на това лечение е кихане. Така се прочиства носът от болестотворни бактерии. Сокът от каланхое за няколко секунди облекчава запушения нос.
Внимание! Статията е с информативна цел. При нужда винаги се консултирайте с лекар!
Какво четем:
🔴 Ергенът издаде какво мисли за жените в шоуто / СНИМКИ🔴 Само със запалена свещ можете да разберете дали медът е истински
🔴 "Стани богат", вече прекалихте!
Източник: Марица