5 навика, които увреждат червата ни
1. Нискоабразивни диети
Според диетолози разумната диета е включването на пет порции зеленчуци и плодове в менюто. С акцент върху първото и – не на последно място – всеки ден, а не от време на време. Растенията съдържат естествени фибри, които подобряват метаболизма и чревния транзит. Важно е поради недостатъчното снабдяване с фибри да няма задържане на токсини, отлагания и ненужни метаболитни продукти в червата.
При хора на постна диета (меню с ниско съдържание на фибри) подобна ситуация може да премине в хронично състояние, което ще доведе до нарушаване на чревната микробиома и нарушаване на имунитета. Това ще понижи нивото на жизненост и ще влоши хода на много жизнени функции.
Навикът да се яде бял хляб, бял (почистен) ориз и тестени изделия от бяло брашно също допринася за забавяне на чревната перисталтика и нарушаване на чревния микробиом.
2. Твърде много захар в диетата ви
Това е втората, често срещана и сериозна грешка, която води до влошаване на състоянието на червата и нарушаване на естествената им бактериална флора. А получаването на излишна захар изобщо не е трудно. Става дума и за всички заместители и еквиваленти на захарозата. Един от най-често използваните заместители на захарта в хранително-вкусовата промишленост е по-евтината захар – глюкозо-фруктозен сироп. Вредна за чревния микробиом е всякакъв вид захар (бяла, тръстикова, кафява) и нейните заместители, включително мед и подсладители.
В каквато и форма да е "маскирана", захарта е място за размножаване на патогени в червата. Насърчавайки растежа на вредни бактерии, това означава, че те могат да имат предимство пред здравословната естествена флора на червата. И това е лесен път към множество метаболитни проблеми. И не само метаболитни.
Излишната захар в диетата означава по-висок риск от възпаление в червата, което е свързано с по-голяма вероятност от развитие на възпалителни заболявания на червата и ракови лезии в дебелото черво.
3. Месната диета
Месото е трудно смилаем продукт, особено червеното. Месните храни остават в храносмилателния тракт по-дълго, като допринасят за възпаление и увеличават риска от рак. Най-опасни за здравето са мазните ястия, които се основават на червени меса. Съдържащите се в тях наситени мастни киселини отслабват организма и нарушават работата на червата.
4. Цигари и алкохол
И алкохолът, и никотинът са внимателно проучени от учените. Техните заключения са ясни. И двете субстанции разрушават тялото и нарушават повечето жизнени процеси.
Алкохолът, както беше обсъждано много пъти, допринася за цироза на черния дроб. Разгражда мозъчните клетки и значително увеличава риска от рак. Различни видове рак на хранопровода, стомаха, черния дроб, панкреаса и дебелото черво. Алкохолът нарушава и естествената чревна флора и има отрицателен ефект върху чревната перисталтика.
5. Антибиотици и други лекарства
Както казва народната мъдрост: "едни лекуват, а други вредят". Невъзможно е да се намери лекарство без странични ефекти.
Антибиотичната терапия винаги е огромно предизвикателство за червата, следствие на което може да бъде микоза на стомашно-чревния тракт, а често и на гениталния тракт. Ето защо, когато се използва антибиотик, е необходимо да се използва едновременно и пробиотик, за да се засили здравословната чревна флора.
Не само антибиотиците влияят негативно на състоянието на червата. Сред лекарствата, които увреждат червата, има силни болкоуспокояващи, лекарства, използвани за лечение на депресия и други психични заболявания, антидиабетни лекарства и други.
Какво четем:
🔴 Половинката на Лъчо от "Скандау" се пробва в "Стани богат", не забогатя много / ВИДЕО🔴 7 натурални метода да се отървете от мравките у дома без грам токсични химикали вредни за здравето ви
🔴 Невиждана гавра в "Като две капки вода" с култов момент от Ергенът
Източник: Актуално
Коментари
