Сирни Заговезни е - ден за прошка



Сирни Заговезни през 2023 година се пада на 26-ти февруари 2023 година – неделя. Това е последният ден преди Великденските пости, които продължават 7 седмици и завършват с Великден.

Празникът е известен още и като Прошка, Поклади, Прощална неделя, Сирница, Масленица.





В седмицата преди Сирни Заговезни – от 20 февруари до 26 февруари 2023 година, не се яде месо, но могат да се ядат животински продукти – яйца, мляко, кашкавал, сирене и други. След Сирни Заговезни, по време на поста, се преустановяват всякакви животински продукти и се консумират само растителни храни.





Една седмица преди Сирни Заговезни е празникът Месни Заговезни – последният ден, в който вярващият християнин може да яде месо.

Как и кога се иска Прошка?
Прошка може да се иска през цялата седмица преди Сирни Заговезни, като в днешно време обичаят се изпълнява с най-близките на вечерята на Сирни Заговезни.





Прошка искат по-младите от по-старите с целуване на ръка и думите „Прости“ или „Прощавай“, а отговорът е „Простено да ти е“.

Обичаи на Сирни Заговезни
Празникът е свързан с различни ритуали и традиции – куркерство, ората копата, оруглюване, оратници, хамкане.





Палят се много огньове и факли, за да се прогони зимата и злото.

Символика и значение на обичая хамкане

Богатството от зимни празници на народа ни е огромно и в тях е събрана много мъдрост, натрупана от добрите практики в житейския път на поколенията. Един от тези празници се нарича Сирни Заговезни. Известен е още като Поклади и Прошка. Празникът е съпроводен от много обичаи, любими на малки и големи, и е един от многото начини хората да се сближат и да демонстрират взаимното си уважение и сплотеност.





Сирни заговезни не е строго фиксирана дата в календара ни. Той варира, но се отбелязва винаги 7 седмици преди Великден. С него започва Великият пост, който трае 40 дни и приключва на Възкресение.

В миналото се е спазвало изискване до този ден да приключат сватбите, тъй като през постите не се извършва обредът венчаване.





Един от обичаите, които се изпълняват на този ден е хамкането. На някои места се нарича ламкане или люскане. Това е любимият обичай на децата във всяко семейство. По традиция той се изпълнява след вечеря.





Бабата в къщата завързва на гредите на тавана здрав червен конец, а на него е завързано парче бяла халва. Обичаят хамкане се изпълнява в някои места със сирене или варено яйце. Децата се застават около мястото, където е завързана халвата и държат ръцете си зад гърба. Бабата разклаща конеца и го пуска да се люлее, а децата се надпреварват да си отхапят от парчето, без да го докосват с ръка.


Какво четем:

🔴 Ето какви са таксите на услугите, които най-често използваме в банката

🔴 И момчето с розовия халат се изказа за "Ергенът", има много възмутени

🔴 Млада жена избрала да живее в Родопите, причината ще ви изненада / ВИДЕО

Източник: glasnews



Коментари



горе