Кои са най-старите квартали на София?
София е столицата на България от 3 април 1879 година, когато е обявена за такава от Учредителното народно събрание по предложение на проф. Марин Дринов. Днес градът наброява по постоянен адрес 1 386 779 души според данните от последното преброяване на населението през 2022 година – цифра, която нарежда града на 13-то място в Европа, но в миналото – през 1870 година, тоест малко, преди градът да стане столица на свободна България, София е била заселена от едва 19 000 души.
В преписката към Средечкото евангелие от 1329 г. срещаме за първи път градът, наречен София. Преди това е носил имената Средец и Триадица и производни на тях, а през XII-XIV век София се наричала Сцередуци и Скарбициум. Когато обсъждаме любопитната информация кои са най-старите квартали на София, следва да уточним кой период визираме – този, когато София е носела друго име или този, след като е обявена за столица на независимата българска държава.
Най-ранните археологични свидетелства за обитаване на територията на София са от ранния неолит, но ние няма да се връщаме във времето преди Христа, а ще разгледаме съвременната история и най-старите квартали на София след Освобождението.
Най-старите квартали на София
Минералните извори изиграли важна роля в заселването на София, като се счита, че първата заселена област в столицата възниква именно около изворите, тоест около Софийския минерален извор, които функционира и днес. Имайки предвид този факт, не е учудващо, че едни от първите квартали в столицата възникнали там, където изривала минералната вода – „Овча купел“, „Горна баня“. Северозападна София се е формирала първа, а по-късно хора се заселват и в югоизточните райони на столицата.
Историята на едни от най-старите квартали на София
1. „Илиянци“ съществува от около 1576 година, но софийски квартал става чак 4 века по-късно. Днес е известен с търговията на всякакви евтини стоки от Китай. Името на квартала е свързано с това на Свети Илия и манастира, посветен на него, построен през 1396 година.
2. „Овча купел“ – съвременното застрояване на този софийски квартал започва през 19 век. Днес е отлично устроен, дом на един от най-големите и престижни университети у нас и с достъп до метрото.
3. „Красно село“ – кварталът, чието име е предложено от Вазов и чиито първи заселник е родом от Панагюрище и спасил се тук със семейството си след тъжната съдба на Априлското въстание, е бил част от територията на село, близо до София. През 1900 г. строежът на трамвайна линия прави това място апетитно за заселниците и го превръща в едни от най-старите квартали на София.
4. „Княжево“, подобно на „Красно село“, е било малко селище, наречено Клисура и известно като „Бали ефенди" по турско време. Макар да не е било квартал на София в онези първи години от съществуването си в „Княжево“, наричано Клисура, кипял живот, поради което можем да го причислим към старите квартали на София. Отличава се и с бурно развитие през годините, което вероятно се дължи на построените пивоварни фабрики, училище на занаятите, спиртна фабрика – първи за страната ни.
5. Историята на „Редута“ ни връща във времето след Кримската война и ни напомня, че кварталът е строен с цел защита на София, поради което огромен бункер и до днес се намира под земите на този квартал.
6. „Овча купел“ възниква около случайно бликналите след земетресение минерални извори в тази земя, използвана от овчарите за пасище. Превръщането ѝ в квартал на София започва със строежите от 1914 година, а кварталът основно се оформя около построената минерална баня. Минералната вода в един от най-старите квартали на София се препоръчва за профилактика и лечение на бъбречни заболявания, колити и диабет.
7. „Горна баня“ е част от административния район „Овча купел“ и граничи с кв. „Овча купел“. Историческите данни сочат, че първите заселници тук датират от Средновековието, но няма данни какво се е случило с тях и защо селището не е оцеляло. Легенда разказва, че селището е възстановено, след като е открито чудодейното и целебно действие на минералните извори, бликащи в квартала. Селището става част от столицата и неин квартал през 1938 година. Любопитен факт е, че в „Горна баня“ е имало турски чифлик, закупен по-късно от княз Александър Батенберг.
8. „Подуяне“ също е един от първите столични квартали, присъединен официално на 1 януари 1891 година към столицата.
Кои са най-новите квартали на София?
Възникнали след 2000 година и отличаващи се с ново строителство, сгради със затворен достъп със собствени зелени площи и дворове, „Манастирски ливади“, „Витоша“, „Кръстова вада“, „Малинова Долина“ са едни от най-новите квартали в столицата ни.
Какво четем:
🔴 Аня Пенчева с подарък джип от мъжа си / СНИМКИ🔴 Ружа Игнатова искаше да е най-богатата жена в света
🔴 Кулинарят Иван Звездев пред "България Днес": Яйцата и сиренето са заменими / РЕЦЕПТА
Източник: Актуално