Каква е най-важната разлика между луканка и суджук?
Луканката на родната трапеза е традиционно мезе за вечерното питие, за празничната маса и просто за похапване. Суджукът също е познат като традиционен за българската национална кухня. Още през VII век прабългарите, заселили се по тези места, са познавали осолените меса и са ги приготвяли, а най-старата историята на сушеното месо, напълнено в черва, ни отвежда в III век пр.н.е. – когато се приготвя за първи път в Италия в областта Лукания, от която луканката получава името си.
Големи ли са разликите между тези две вкусни сухи мезета или приликите са повече? Бихте ли разпознали всеки от вкусовете, ако не виждате какво консумирате? Пробвайте, това ще бъде вкусна кулинарна игра, удоволствие за небцето, докато ние ви разказваме за приликите и за най-важната разлика между луканка и суджук.
И луканката, и суджукът са сурово-сушени мезета от месо на преживни животни и/или свинско, сланина и подправки, които се пълнят в телешки или свински черва, ако сухите мезета се приготвя в домашни условия, или в изкуствени черва, когато са за търговската мрежа. Традиционните подправки и за луканката, и за суджука, които се добавят към месото, за да се получат ароматът и вкусът на готовите сушени продукти, са кимион, черен пипер и сол, а някой рецепти съдържат и по-редки и екзотични подправки, характерни за дадена област.
Друга основна прилика между суджука и луканката е, че се нуждаят от 20-30 дни за сушене, за което подходящите условия – температура и влажност на въздуха – са от съществена важност. По време на сушене на продукта той се притиска, смачква няколко пъти в точно определени дни, за да добие своя плосък вид.
Съществуват редица различни рецепти за приготвяне на луканката, като сред най-известните са:
- Панагюрска, която е характерна с това, че съдържа повече телешко, отколкото свинско месо – състав, нехарактерен за другите рецепти.
- Смядовска, която е сред първите, приготвяни у нас. Отличава се с вкуса си, дължащ се на съдържащите се в нея чесън и кардамон, които се използват само при тази рецепта и са подправки, нехарактерни по принцип за луканката.
- Чумерна.
- Карловска, която се приготвя по рецепта, защитена в българското патентно ведомство, с което се отличава от останалите луканки у нас.
По различни рецепти, подобно на луканката, се приготвя и суджукът в различните краища на страната.
- Чипровски суджук.
- Разложки суджук, който се отличава с рецептата си, съдържаща само свинско месо, подправено с интересни и не толкова типични подправки – сминдух, чубрица.
- Горнооряховски суджук – единственият роден суджук с патент в рамките на Европейския съюз. Рецептата за този суджук се различава по съдържанието само на говеждо месо, както и по забраната за употреба на консерванти от изкуствен произход и на оцветители.
Има ли разлика между луканка и суджук?
Основната разлика между луканка и суджук е във формата на вкусното и традиционно за страната ни сухо мезе – докато луканката се отличава с правата си форма, понякога леко извита, то суджукът се приготвя винаги под формата на подкова. Други разлики, които си струва да отбележим, са:
- Луканката е по-мазното от двете мезета, което се дължи на преимуществото на свинско месо пред телешко в повечето рецепти за луканка, докато при суджуците преобладават рецептите, в които повече като процент е телешкото месо.
- По-подправеното от двете мезета е луканката. Суджукът е по-беден на подправки – използват се по-скромни количества в рецептите за суджук.
- Луканката обикновено се отличава и с по-голям диаметър в сравнение с този на суджука, като това се дължи на употребата на телешки черва за обвивката на това мезе, докато за суджукът по-често изборът пада на свинските черва.
Какво четем:
🔴 Преслава удари джакпота! Вижте колко пари й брои татко на булка🔴 Мария забрави шамарите, отиде на почивка с Миро Дзвера / СНИМКА
🔴 Ужас! Жена намери трупа на кремираното си куче / СНИМКА
Източник: Актуално