Какви са правата на жената, която закупи олио "уж на промоция" / СНИМКИ



"Ние, потребителите" с експертно мнение по казуса с жената, закупила олио от търговска верига, която се е подвела по промоционален етикет, а всъщност е платила реалната цена на продукта.

Ето какво отговори експертът Габриела Руменова:





Когато има промоция и на касата се маркира редовната, а не намалената цена, потребителят има право да поиска да заплати по-ниската. Всъщност, търговецът трябва да му възстанови разликата между стандартната цена и промоционалната, а не да си вземе стоката и да му върне парите.





Според Закона за защита на потребителите - чл. 27., ал. 3. "Означаването на различни цени за една и съща услуга в търговския обект е забранено. Ако въпреки това са посочени различни цени за една и съща услуга, потребителят заплаща по-ниската цена."





Разпоредбата за услугите се прилага аналогично и за стоките. Идеята е клиентът да може да придобие стоката при обявените условия, с които търговецът се е ангажирал, т.е. на намалената цена. А не, ако не мине номерът на търговеца, да върне парите на потребителя и да си прибере стоката обратно.

Какво да направят клиентите в подобна ситуация





Да поискат на касата да им върнат надвзетата сума Ако не получат положителен отговор, да поискат среща с управителя. В случай че и това се окаже невъзможно, да подадат писмена жалба, като приложат снимки на ситуацията и копие на касовата бележка (но не оригинала) и поискат жалбата да се заведе в регистъра за рекламации.

Жена си купи три бутилки олио уж на промоционална цена, на касата я попариха

Какво да правим когато пазаруваме и на табела цената на стоката е промоционална, а на каса се окаже, че не е? Репортаж по зрителски сигнал.

Малко преди Великденските празници жена отива на пазар в супермаркет, разположен в голям търговски център на столичния бул. "България“.

"Бях решила да си купя само яйца и козунаци, но вървейки видях една голяма табела с промоция на олио, което ми се стори много добра цена. Подвеждайки се по промоцията си взех не една, а три бутилки олио. Това все пак е стока от първа необходимост и всеки си прави сметка за тези основни хранителни продукти и когато са изгодни купува повече“, коментира тя пред bTV.

Плаща на касата и се прибира у дома. Преди да я изхвърли поглежда касовата бележка.





"Видях, че отстъпката изобщо не е отразена. Точно в този магазин не ми се случва за първи път – да взема нещо на промоция и да го платя на реална цена. Върнах се там, защото живея наблизо, погледнах пак табелата, да не съм се заблудила аз. Беше голяма, стекчетата с олио бяха поставени на пътеката, а не на рафт, така че няма как човек да не ги забележи. Същата цена си беше като отдолу с много малки буквички видях, че срокът на промоцията е изтекъл - до 12 април, а аз пазарувах на 13-ти“, разказва жената.

Разочарована жената търси обяснение от касиерката и служителите в магазина. Те обясняват, че няма хора, които да сменят табелите. Все пак ѝ върнали парите.

Дамата подава сигнал и в Комисията за защита на потребителите, а оттам отговориха за bTV, че са започнали проверка по случая.





"Нашите проверки показват, че това е една от най-често срещаните нелоялни търговски практики, а именно предлагане на конкретна стока на определена цена, която потребителят счита за изгодна, а всъщност на касата установява, че е различна, за съжаление винаги по-висока. Когато потребител стане обект на такава нелоялна търговска практика, той може веднага да върне стоката, да се откаже от покупката, а търговецът е длъжен да му върне парите“, обяснява Ангел Джалев от КЗП.

След извършена вътрешна проверка от търговската верига признават пропуска.





"Промоционалната оферта е била валидна до предходния ден (12.04.2023), както е посочено на плаката, а от страна на персонала на магазина е била допусната грешка и той не е бил подменен веднага след края на акцията. Независимо от това, плакатът е бил отстранен своевременно. Това е първият подобен сигнал, който получаваме за конкретния магазин през последната година. Ние предоставяме компенсация на клиентите, в случай, че промоционалната стока, която търсят, не е налична. Подобен механизъм може да се предложи и в случай, че за дадена стока е посочена неактуална цена“, коментират от обекта.





Междувременно продължава мащабната кампания на КЗП, БАБХ и НАП. От 1200 проверки в хранителни магазини са констатирани 766 нарушения, сред които нелоялни търговски практики, измамни промоции и разлика в грамажите на продуктите.

"Нелоялните търговски практики са близо 300 на брой, което е изключително обезпокоително и показва една тенденциозност на пазара.





Разликата е различна, понякога е стотинки, понякога е левове, но това е един доход, който е неправомерно събран от търговеца и който ако се събере сумарно на дневна или месечна база генерира един висок доход, който е получен нерегламентирано. Има случаи, в които можем да говорим за умисъл, има случаи, където е небрежност“, допълва още Джалев.

Съвместната кампания цели и предотвратяване на изкуственото завишаване на цените.

Нарушенията се санкционират със съставяне на актове и налагане на имуществени санкции за търговците, а глобите достигат до 70 000 лева.


Какво четем:

🔴 Емили Тротинетката с нервни изблици

🔴 Алекс Богданска шашна с кадри от летище "София" / СНИМКИ

🔴 Вече не тая надежда за персонална пенсия

Източник: plovdiv24



Коментари



горе