До 9000 лв. за частни уроци в 7-и клас, които вкарват в елитна гимназия



Има VIP учители - със славата, че гарантират влизане в добро училище, които вземат по 100 лв. за 90 минути. “Боят” за тях започва още докато детето е в 5-и клас, репутацията им е като на инфлуенсърите или key opinion leaders

Между 7000 и 9000 лв. е инвестицията в “луксозния” 7-и клас само за частни уроци, за да влезе детето в мечтаната гимназия. Това сочат сметките на родителите в навечерието на матурите, които тази година излизат солено - учителите са отразили инфлацията в цените си, като са ги вдигнали почти двойно.





Най-масово спрямо останалите ученици у нас на допълнителни занятия ходят именно седмокласниците заради националното външно оценяване по български език и литература и по математика, с оценката от което се влиза в профилираната или професионална паралелка.

А най-търсена е групата на VIP педагозите - тези, за които се знае, че възпитаниците им масово влизат в топучилищата. При тях уроците са на блок, сливат се 2 учебни часа. Цените започват от 60 лв., но според родителите толкова “ниска” тарифа важи само за деца, с които работят от предишни години. Иначе средните цени за двойката часове са 80 - 100 лв., като се срещали и 125 лв. за 90-те минути.





Учители потвърждават пред “24 часа” тази ценова политика. Според тях в момента цените за български език и за математика вървят около 40-50 лв. за един учебен час от 45 мин.

Миналата година уроците са били 20-30 лв.

Тук става дума за индивидуалните, отделно има десетки елитни (и още стотици не толкова) школи, цените в които почти също са сериозни, макар че там учениците работят в групи.





При частния учител има вариант той да идва на място вкъщи, но повечето търсени преподаватели приемат у дома си или в офис, така че ангажиментът освен финансов е свързан и с разкарване между кварталите.

Те също често работят в групи, макар и по-малки, отколкото в школите. Бизнесът процъфтява от десетилетия - още по времето на соца публична тайна бяха имената на тези, които вкарват в топгимназия, но тогава училищата имаха отделен изпит, а не обща матура като сега.

Майка на седмокласник, приет в Американския колеж, разказва, че търсенето на добри частни учители започнало още в края на 5-и клас.

Частните уроци са огромен бизнес сегмент от сивата икономика.





За тези учители е бой, те са като инфлуенсърите или по-скоро като key opinion leaders - лица, определящи общественото мнение. Те са с доказана успеваемост.

Първо търсите топпедагозите, а след това

им се молите да приемат детето,

обяснява столичанката. В техния случай частните уроци не са индивидуални, а с по трима-четирима ученици. Разпределени са по различни групи - за Американския колеж, за подготовка за матура, за друга гимназия.





Изпитът за Американския колеж обикновено е в края на март, а въпросите са по целия материал. Затова уроците за някои ученици са започнали още от 1 юли миналата година. Ходиш ли на уроци, може да отсъстваш само 1-2 седмици за море. Много от децата имат по 8 урока по математика - 2 пъти по 4 учебни часа, и 4 часа по български седмично. Защото според родителите математиката и писането на есе са като спорта - тренираш ли достатъчно, ще постигнеш добри резултати.

А в надпреварата с частните уроци е въвлечено цялото семейство.

Трябва непрекъснато да поддържаш мотивацията на детето,

да го вдигаш в моментите на отчаяние, да осигуряваш “спринцовките с енергия”,

ставаш и личен шофьор, разказват родители, преминали през изпитанието.



Ако пък семейството има едновременно седмокласник и абитуриент, цената на подготовката за гимназията и университет вече минава тази на добра кола на старо.

Отстрани звучи невероятно, но и четвъртокласниците, и дори по-малките също са тръгнали масово на частни уроци. За тази възрастова група семействата отделят между 160 и 1040 лв. Обясняват, че зависи от целта - ако се преследва само добро представяне на матурите,

минимумът е между 4 и 6 часа седмично





по български и математика. Цената на един час може да е 10 лв., но най-често е 15, а добрите педагози вземат около 20. В тези часове се преговарят уроците, изясняват се най-сложните моменти и се отделя време детето да се тренира за изпитите в 4-и клас. По математика например се дават задачи от миниматурите и се засича време. По български се пускат на запис диктовки, за да може малчуганът да свикне с “металния” глас, с паузите и да отрази точно думите в тетрадката си, като отново се следи дали се справя в необходимото време.

Но ако целта е детето да влезе след 4-и клас в математическа паралелка, трябва да започне да се явява на състезания. И още на първото се установява, че

без уроци или курсове по състезателна математика резултатите са близки до посредствените,

споделят родители. Най-малкото, защото тя е различна, а в повечето училища просто няма време да се преподава.





И семейството е пред избор. Детето да бъде обучавано по състезателна математика в специализирани курсове, или да мине на частни уроци. Курсовете струват около 750 лв. годишно при посещение 1 път седмично, като се разчита, че ще решава огромен брой задачи самостоятелно, а на курса ще уточнява спорните казуси. Ако се окаже, че детето не е в състояние да поеме само̀ натоварването, трябва да се търси учител. Тук става по-сложно, защото тези педагози са много малко и до един са претоварени с ангажименти в училищата и в различни STEM проекти. Затова е много трудно да се открие учител по състезателна математика, който да взема под 20 лв. на час. При повечето е между 20 и 30 лв.





И тъй като 2 часа седмично са крайно недостатъчни за амбициозните родители, обикновено стават 4 и така само за състезателна математика на месец отиват близо 500 лв.

Традиционният годишен курс по английски пък започва от 1200 лв. Ако е с преподаватели, чийто роден език е английският, е около 1600 лв. Има и по-скъпи.

Във всяко училище днес се учи английски и родителите се успокояват, че детето бързо напредва. Когато обаче бъде подложено на стандартните британски тестове, се оказва, че реално не е на нивото, което се води преминато. Така се започва търсенето на частен учител и по езика. Според родителски проучвания тези с отлично произношение държат цени между 20 и 30 лв., а останалите - някои от тях студенти, между 10 и 15 лева. Тук отново говорим за децата в начален курс.





Под 30 лв. няма час при добър учител по немски или френски в София, категорични са родители. Стигали и до 60 за по-специализирана подготовка на тийнейджъри.

От пандемията насам процъфтяват и онлайн уроците, но тук към целия стрес се добавя още един - всеки частен учител работи с различна онлайн система, някои предпочитат zoom, други skype, трети messenger или google meet.

Около 2400 лв. излиза в школа, бонусът - помагат да си подредиш желанията по оценките

Около 2400 лева излизат курсовете по математика и български език и литература за седмокласници в частните школи. Има и двойно по-скъпи, които предлагат специализирана подготовка за конкретни елитни училища като например Американския колеж.





Таксата обикновено се плаща на вноски, има отстъпки за деца, които вече са ползвали услугите на школата, както и за братя и сестри. Провеждат няколко родителски срещи в годината, за да обяснят какъв е напредъкът на курсистите, защото се записват както ученици със сериозни пропуски, така и отличници заради кандидатстването.

Като екстра частните школи предлагат помощ при подредбата на училищата, след като излязат резултатите от изпитите по български и математика. Базират се на статистиката за успеваемостта на учениците от миналата година. Много са случаите на ученици, които остават извън желаното училище на първо и второ класиране само заради надценяване или подценяване на бала, който ученикът е постигнал.

 

Мариана Банчева, психолог, Национална асоциация на ресурсните учители:

Бизнес за 34 милиона на година, ако ходят дори само по 20% от седмокласниците и 12-класниците





Мариана Банчева

Мариана Банчева

Това е силна паралелна система, психическото натоварване върху децата обаче също е огромно

Направих си труда да направя елементарни сметки. В момента в 4-и клас има около 57 000 ученици. В 7-и клас са около 65 000. В 12-и клас има около 50 000 ученици. Ако приемем, че само 10% от най-малките вземат частни уроци, за да могат да влязат в математически гимназии или просто да са подготвени, това прави около 5700 деца. Ако ходят на уроци един път седмично за 50 лв., това прави около 8 млн. лв.





Ако само 20% от децата в 7-и клас посещават частни уроци, по същата сметка милионите излизат 19. Ако 20% от 12-класниците заради подготовка за матурата посещават частни уроци, това прави още 15 млн. лв. годишно.

Само през такива сметки може да си представим колко силна е тази паралелна система, която по някакъв начин вече спира да изпълнява само функцията си като форма, в която да развива интересите на децата в дадена сфера. Ако частните уроци са нещо, което помага на детето да развива своите интереси и способности, е окей. В момента обаче, в който те стават заместител на ученето в училище или средство то да се справя с уроците в клас, тогава става проблем. И понеже вниманието на детето винаги е фокусирано върху нещо, което е важно за него, в един момент, тъй като частните уроци са платената форма и контролът е по-голям, може да се окаже, че те допълнително демотивират децата да бъдат внимателни в училище.

От една страна, родителите приемат залога на националното външно оценяване в 7-и клас като изключително висок, защото той наистина е такъв. Всички родители, които приемат образованието на децата си като висока ценност, са склонни да влагат колкото може повече, за да е подготвено детето, да се чувства спокойно и да се представи по най-добър начин на изпита. В същото време обаче това е голямо психическо натоварване върху самите деца.





Мисля си, че понякога тези външни усилия, които се полагат, им пречат сами да израснат и да поемат отговорност за своето собствено учене. Това понякога после се оказва проблем - когато детето е влязло в желаната елитна гимназия, но губи мотивацията си да бъде достатъчно добро в това училище.

Натискът за такъв вид уроци и за такъв вид участие е много по-силен в големите градове, където съществуват елитните училища - математически гимназии и езикови училища. Това е още един голям проблем, който системата не е разрешила. Нямаш еднакъв достъп до избор на качествени училища навсякъде в България. Много сериозен въпрос е, че оценяваме постиженията след 7-и и 12-и клас, дори и след 4-и, от гледна точка на това как децата се справят с очакваните резултати за дадения етап или клас.

Заради частните уроци все повече се оказва, че постиженията зависят от размера на инвестициите, които родителите могат да си позволят. Така увеличаваме дистанциите в образованието.


Какво четем:

🔴 Важно за живущите в блокове с асансьори: Пригответе си 500 лева

🔴 Само в България изхвърляме презрелите банани, ето какво правят другите народи с тях

🔴 Двойник на любим водещ играе страхотно Стани богат, Билалов шапка му свали / СНИМКИ и ВИДЕО

Източник: 24 часа



Коментари



горе