Чудо! Българите писнаха от скъпотия в Одрин / СНИМКИ
Туристите от България, които пазаруват предимно от граничния град Одрин заради курсовата разлика, заявиха, че напоследък цените са много високи.
Дошлите на пазар българи констатираха, че търговците са направили повишение на цените, пропорционално с увеличението на лева спрямо турската лира.
Президентът на Одринската камара на занаятчиите и занаятчиите (EDESOB) Кемал Чингьоз заяви, че цените са нормални. „Ако търговците купуват по-скъпо, разбира се, че ще продават по-скъпо. Важното е да не се допусне увеличаване на цените в производството. Търговците са посредници. Те следват темповете на цените и курса на валутите"
Туристите, идващи в Одрин от съседни България и Гърция, задоволяват многобройните си нужди от дрехи до храна поради разликата в обменните курсове и продължаващото обезценяване на турската лира, съобщава агенция Демирорен (DHA).
Особено в почивните дни туристите, които посещават предимно пазарите и търговските центрове, пълнят багажите на автомобилите си и се прибират в страните си с предимно изгодни покупки.
Търговци се оплакват обаче, че напоследък броят на посетителите в Одрин е намалял. Българите пък обясняват това, с непрекъснато растящите цени на стоките в Турция.
Опитни купувачи препоръчват да се пазарува от големи вериги супермаркети в Одрин, защото те актуализират цените по-късно, докато местните търговци в града са по-находчиви и директно обвързват цените си в лева или евро и така продуктите им са дори по-скъпи сот тези в България.
Чингьоз допълни: „Цените са високи за турците, но не и за българите, защото 1 лев вече се разменя за 13-14 лири. Цените на горивото се покачват в Турция, електричеството се покачва, логистичните разходи се покачват, цените навсякъде в страната непрекъснато се увеличават заради инфлацията."
Чингьоз, настоя да бъде отворен допълнителен коридор на граничните пунктове, само за български и гръцки туристи, поради интензивността, която ще има на през летните месеци, която започна от този уикенд.
"Това наше предложение го отправихме преди време на губернатора. Казахме, че трябва да има два отделни коридора в Капъкуле и само български и гръцки туристи да могат да минават от там с предимство, но губернаторството тогава заяви, че не е възможно. Сега повтаряме молбата си, ако е възможно, и ако е законосъобразно", допълни той.
Салих Мизрак, търговец на петъчния пазар в Одрин и където българите проявяват голям интерес, заяви: „Бизнесът ни не е лош в момента. Те пазаруват много, особено защото стойността на собствената им валута се увеличи. Като дойдат, изкупуват всичко, ние сме доволни и печелим добре. Но когато зареждам отново, цените вече са по-високи и това е лошо. Затова се опитваме да продадем седмица по-късно същите стоки по-скъпо. Този път, те не го купуват, защото вече им е скъпо. Така че трябва да продължим да продаваме на старата цена. Те го купуват по-скъпо в собствената си страна, но понякога им се струва скъпо и тук. Те се опитват да получат всичко по-евтино в Турция ", заключи той.
Берат Каплан, търговец, който държи сладкарница в града, заяви, че има спад в броя на българските туристи, особено през последните дни.
Каплан отбеляза, че туристите намират цените за високи. „В наши дни има спад в пристигащите. Беше много натоварено преди няколко месеца. Цените се повишиха и те вече не идват. Мога да кажа, че има 50 процента намаление на клиентите", допълни той.
Собственикът на магазин Джелал Дурсун сподели, че не е съгласен със слуховете, че цените са скъпи. „Не съм съгласен с коментарите, че цените ни са скъпи. Опитваме се да поддържаме продуктите на същата цена от 1 година, само за да не кажат, че продуктите ни са скъпи, въпреки че печалбата ни намалява. Мисля, че съседите трябва много да са ни благодарни, защото ги посрещаме с усмихнати лица. Разбираме езика им. Винаги се стараем да ги обслужваме с внимание и респект"
Хюсеин Хюсеин, който дойде в Одрин от Пловдив, сподели че цените са се увеличили. „Дойдохме за празничното пазаруване преди Курбан Байрама. Купуваме това, което ни харесва. Планираме да похарчим около 5-6 хиляди лири. Мисля, че цените са по-скъпи от преди. Купувахме тениска за 100 лири, сега е между 150-200 лири. Сега цените тук започват да са сходни с цените в България. По тази причина пристигащите са намалели малко. Има хора, които също ходят да пазаруват в Истанбул, трябва да попитате и тях“, допълни той.
Ерджан Балуф, от град Шумен също констатира, че цените са се увеличили с 30 процента в сравнение с миналото му посещение. „Цените не са лоши, но виждаме, че са се увеличили значително. Аз лично не гледам цената, стига да е с добро качество. Много българи обаче се водят от цената, а често това е за сметка на качеството. После твърдят, че в Турция стоките не били качествени."
Какво четем:
🔴 Миро: Спаси го Бог🔴 Голямата любов на Слави няма пари да си гледа децата / СНИМКИ
🔴 Как да отслабнете бързо. Британски учени препоръчват изгаряне на калории през деня
Източник: Марица