Нека да е лято: Порциите на морето - мини, цените
Автори: Вяра Порязова, Иван Кирев
Тази година официално открихме летния сезон по морето в дъжд и хладно време - още на 21 май. Генерално обаче прогнозите са оптимистични, въпреки че дъждовното време продължава. Според бившия министър на туризма Илин Димитров лято 2023 ще надскочи с поне 5% считаната за върхова в туризма 2019 година. Първите обнадеждаващи знаци за това се появиха още през март по време на най-голямото в света туристическо изложение ITB Берлин - там индикациите бяха за ръст на записванията от чужденци средно с 20 процента повече от миналата година. В същото време стотици хиляди българи явно пак ще изберат Гърция за лятната си почивка въпреки новините, че при съседите цените поскъпват.
Новият сезон тръгна заедно със старите проблеми - напомпани цени при непроменено качество на услугата и липса на работна ръка.
В туризма има известен дисбаланс - хотелите продават на наши и чужди туроператори на едни цени - като на едро, а на крайните си клиенти, които резервират сами - на съвсем други, по-високи. Много българи се усетиха и започнаха да запазват лятната си почивка още през зимата, като се възползваха и от отстъпки за ранно записване на принципа "първият печели".
По Българското Черноморие има за всекиго по нещо. Затова е и трудно да се назове колко пари ще ни излезе почивката. В масовия случай се случва следното: харчим толкова, колкото имаме, че даже и отгоре. А после избиваме разходите до зимата. Едно е сигурно - лято 2023 ще е по-скъпо от лято 2022, без обаче да има особена причина за това. И правилото ще е валидно както за нашето море, така и за почивка в Гърция и Турция.
Ако трябва да обобщим - в пик сезона по Черноморието има и легло в двойна стая за 265 лева на ден в 5-звезден хотел на първа линия в Дюни и режим олинклузив, има и за 42 лева на ден в 2-звезден хотел в Китен. В този случай при желание се доплащат по 7 лева за закуска, 20 лева за обяд и 25 лева за вечеря. И храноденът дори и при тази нискокатегорийна база клони към 94 лева.
Храната по капанчетата
Гофрета в Созопол в момента струва 7 лева. Тя е с шоколад, сметана, захарни пръчици и с грамаж около 160 грама, разказва Юлия, която вече е открила сезона край морето. За 6 лева в нелош ресторант получаваш порция пресни картофки.
Салата "Цезар с пиле" е 11 лева, а прословутата шопска - 9 лева. Грамажът е 400 грама. Комбо меню от пилешки филета, малко салата "Цезар" и пържени картофки (всичко общо 450 грама) струва 14 лева. Бутилка вносна бира тръгва от 5 лева и стига до 9 лева. "Каменица" и "Бургаско" са по 4 лева. В друго капанче всички супи са по 5.30 лева (пилешка, агнешка, пача), включително и тараторът. Порция от 200-грама сафрид струва 12.30 лева, паламудът удря 16.30 лева. Попчетата са с цена 13.30 лева за 300 грама. Прави впечатление, че порциите са наистина миниатюрни, коментира летовничката. В ресторантите умишлено са сменили и чиниите с по-малки.
Как е в Гърция
Нови цени има в гръцкия курорт Неа Перамос, любимо място на пловдивчани. Цената за едностаен апартамент варира от 60 до 80 евро на ден. Гърците обаче имат специална „уикенд ценова политика“ и същото студио е твърдо по 80 евро за събота и неделя.
За месец юни все още могат да се намерят по-евтини места за настаняване, счита Ваня Гергова, която през лятото се занимава именно с менажирането на обекти в гръцкото градче.
Осезателно поскъпване обаче има в храната. В хубавите таверни ръстът е от 10 до 30 на сто, дава ориентир Гергова на база на миналогодишните цени. Една не особено обилна вечеря в таверна за двама излиза минимум 25-30 евро. Порция скариди и калмари струва 10-12 евро. Октоподът пък е между 15 и 18 евро. Това обаче са цените на ресторантите, които не са на първа линия, до морето. За другите, сложете още 2-3 евро на ястие, препоръчват нашенци.
Поне евро отгоре в сравнение с лани пригответе и за питиетата на плажа. Кафето на бийч бара е 4 евро, фрапето е 5 евро. Минералната вода вече се заплаща по 1 евро, въпреки че доскоро беше бонус към кафето. Така и в Неа Перамос сянката излиза минимум 8-10 лева на човек.
В курорта никъде няма платени паркинги, разказва Ваня Гергова. Всички бийч барове осигуряват покрити паркоместа за предпазване от слънцето.
Роботи вместо сервитьори
Това лято около 80 робота ще бъдат част от обслужващия персонал в заведенията по Северното Черноморие. "Става дума за роботи келнери, които говорят на български, вземат поръчки, сервират. Такива през сезона ще има например в Балчик и Кранево", съобщиха от Браншовата асоциация на хотелиерите и ресторантьорите в Североизточна България. Липсата на персонал е стар проблем в туризма, който така и не намери решение в последните години.
В много от обектите ще работят служители от чужбина - от Киргизстан, Украйна. Проблемът е, че те получават визи за три месеца и няма никакво време за обучение, което не говори в полза на истински качествен туристически продукт.
Другото било злонамерен слух
Схемата "шезлонг срещу фрапе" в Гърция остава
Информацията, че в Гърция приключва известната практика „кафе срещу шезлонг на плажа“ е невярна. Няма официални данни досегашният туристически модел по плажовете в южната ни съседка да се променя. Пред БНР главният секретар на Министерството на туризма Олимпия Анастасопулу нарече разпространяваните твърдения „дезинформация“. Припомняме, че тези слухове тръгнаха съвсем наскоро и истински притесниха нашенците, които традиционно прекарваха лятната си почивка в съседната държава.
„Ние нямаме такава информация, нито е в плановете на гръцката държава или Министерството на туризма. Напротив, навсякъде в Гърция, не само в северните ѝ части, може да откриете плажове, където да изпиете кафето или безалкохолното си и да използвате чадър и шезлонг“, посочи Олимпия Анастасопулу.
Тя предположи, че е възможно тази дезинформация в България да се дължи на скорошните публикации за събития в Гърция, които засягат един-единствен остров в Гърция - Миконос. Tам бяха открити редица строителни нарушения в туристическия сектор, по-специално плажни барове и заведения.
Снимка от Gettyimages
„Да, тези незаконни сгради, съоръжения и заведения съгласно закона ще бъдат съборени. И впоследствие на хората отново ще бъде предоставен достъп до тези места и плажове на Миконос“, допълни главният секретар на Министерството на туризма. Тя увери българските туристи, че са очаквани с удоволствие в цяла Гърция, при това при същите условия, както досега.
Дори и тази мълва обаче не можа да спре потока от нашенци към Бяло море. Още от миналата седмица тапите на граничния пункт Маказа го доказва. Пътуващи споделят в социалните мрежи, че са чакали на браздата с часове, а опашките от леки автомобили са били по 2 км. По-късно стана ясно, че румънски туристи са задръстили Маказа, тъй като при тях имало струпване на почивни дни и стотици са решили да направят първото си гръцко море още в началото на юни. Значително по-малка част са били българските коли. Румънските автомобили, които атакуват Бяло море, са фактор през цялото лято.
Богати емигранти релаксират на тузарски бунгала
Предпочитаният избор за море на БГ баровци, които живеят в чужбина, са или олинклузив хотелите, или луксозните бунгала. Един от тузарските къмпинги - "Гардения" в Лозенец, предлага над 200 самостоятелни къщички от висок клас. Къмпингът така е устроен, че не се допускат коли. За сметка на това е изграден огромен паркинг, който е безплатен.
Малко бунгало, включващо две спални с гледка към морето, струва 280 лева на вечер. Голямото бунгало, което се води суперлукс и е около 100 квадрата, струва на ден 385 лева. "Идват много богати българи от чужбина, които си наемат къщичките за цял месец", казват хора, занимаващи се с този бизнес. Всички бунгала са оборудвани с кухня, където баровците могат да си готвят, ако искат. Ако не искат и хигиената на помещението да е на техните плещи, има опция да се доплати за камериерски услуги. Това повишава разхода с 50 лева и екстрата се ползва обичайно именно от гости, заплатили за дългосрочен наем.
По големите курорти
Сянката на плажа между 30 и 45 лева за двама
Очаквано, сянката на плажа ще струва по-скъпо, отколкото миналата година. Концесионерите и наемателите на плажове имат опцията да индексират цените спрямо годишната инфлация. Това е записано черно на бяло в договорите им с държавата. Така че ръстът в цените на шезлонги и чадъри може да стигне и до 18%. Дали да приложи индексация и колко точно да е тя, е решение на самите концесионери, тъй като те са наясно, че ултраскъпите плажни принадлежности могат да отблъснат туристите. Затова ще има места, където цените няма да се пипат и ще бъдат същите като през лято 2022.
От курортен комплекс „Албена“ вече обявиха, че чадърите и шезлонгите и през тази година ще струват точно толкова, колкото и миналата - 7 лв. за чадър и 7 лв. за шезлонг. Голямото предимство там е, че половината от плажната ивица е заделена за свободен достъп. Във Варна също няма да има промени - 5 лева за чадър и още толкова за шезлонг. Цените в курорта „Св. св. Константин и Елена“ ще бъдат в диапазона от 8 до 10 лв, съобщиха оттам.
На различните плажове в Слънчев бряг, Златни пясъци, Несебър и Поморие обаче чадъри и шезлонги ще бъдат между 10 и 15 лв. за брой, което прави ежедневен разход за двама от 30-45 лева. Незначително повишение ще има в по-малките курорти. Ако миналата година сме плащали по 5 лева, сега ще е 6.
Добрата новина е, че тази година рекорден брой плажове в България ще се окичат със „Син флаг“ - международния знак за качество, чистота на водата и безопасност на предлаганите услуги. За лято 2023 г. най-добрите плажовете в България са: на Бялата лагуна, Албена, Кранево-север, Златни пясъци, Слънчев ден, Хижа Черноморец-юг, Бяла-юг, Обзор-централен, Свети Влас-изток, Свети Влас-Нов плаж, Слънчев бряг-север, Слънчев бряг-централен, Слънчев бряг-юг, Несебър-юг, Поморие-изток, Къмпинг Черноморец, Созопол-централен, Созопол-Харманите, Дюни, Дюни-юг и Аркутино. Със син флаг е и единствената - отговаряща на световните стандарти марина в България - яхтеното пристанище на братя Диневи.
Запазваме онлайн
Това лято ще можем да резервираме чадър и шезлонг на плажа предварително. Това ще се случва онлайн чрез специално разработено приложение в Google Play и App Store.
„Към приложението може да се включат концесионерите и наемателите на всички плажове, които искат да присъстват в него. В момента няма друго подобно приложение, което с тези мащаби да информира потребителите за цените на плажните шезлонги и чадъри. Ще има цени за услуги и ще може в реално време да се резервират плажните принадлежности“, разказа в аванс Симеон Цветков, председател на Асоциацията за развитие на дейностите по управления на морските плажове.
Какво четем:
🔴 Пенсионерите ще ликуват: От 1 юли парите им скачат на...🔴 Проф. Рачев разкри как ще спрат дългите дъждове, а на Джулая ни чака...
🔴 Да ревеш или да се смееш: софиянките Мануела и Моника изръсиха ужасяваща глупост за България / ВИДЕО
Източник: Марица