Търговците са в потрес от това, което пак измисли Асен Василев
От началото на следващата година Националната агенция за приходите (НАП) променя начина за предварително деклариране на стоките с висок фискален риск.
Според бранша новата наредба създава сериозни затруднения за целия бранш. От Сдружението "Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ", коментираха, че те и членовете им от всички сектори възразяват срещу бъдещите въведения и предлагат да има нови правила за докладване на стоки с висок фискален риск.
"Промените касаят транспорта. При внос и износ трябва да се декларира всяко количество, което влиза и излиза от страната. Те се декларират пред НАП с електронен подпис. Подава се специален документ колко стока ще тръгне, в колко часа, откъде и къде и в колко часа ще пристигне", обясниха от организацията.
Според тях това значително ще увеличи бумащината, както и ще наложи назначаването на още хора, тъй като транспорт се осъществява в различно време от денонощието. "Това докладване, вместо да ни облекчи, то натоварва фирмите, работещи в светлата икономика", категорични са от бранша.
Промените ще доведат до сериозно напрежение както при товаренето и разтоварването, така и при шофьорите и доставчиците. Всяко разминаване ще забавя транспортирането и работата и ще налага пускане на нови документи и разписването им с електронен подпис, който няма как да върви с шофьорите.
Отделно от това фирмите подлежат и на санкция. "Според нас това не е начинът да се хванат данъчните измами", твърдят от рибния бранш.
От месопреработвателния бранш коментираха, че за да се изпълнява наредбата, ще е необходимо да се изграждат контролни пунктове, които ще са по пътищата, освен по гарите, летищата и пристанищата. "Вътре в страната също трябва да декларираме стоката, ако е до краен клиент", поясни Ваня Герова, търговец ключови клиенти в компания за месни стоки.
Какво четем:
🔴 Деси Цонева е в болница, стресна много с тази СНИМКА🔴 АПИ с извънредно съобщение, касаещо всички шофьори
🔴 Експерт огласи кога е задължително заплатата да се превежда по банков път
Източник: Блиц