Обръщат с хастара данъците, осигуровките и трудовите договори



Кабинетът обсъди промените в данъчните закони на извънредно заседание.

Редица текстове от пакета с промени в данъчните закони остават спорни. Може би най много коментари предизвика ДДС ставката за ресторантьорите тя е 9% до края на годината, като намаленият косвен налог бе въведен заради шока от Covid ограниченията. Министерството на финансите е на мнение, че ставката трябва да се върне на 20%, но е готово да отстъпи за запазването и в намален вид.





Друга спорна мярка беше промяната в облагането на гражданските договори, както и въвеждането на възможност за възстановяване на част от събран след докладване към НАП данък, който не е постъпил в хазната заради нарушение.

При дискусиите в рамките на тристранния съвет, ресорният министър Асен Василев заяви, че ще бъде въведен праг на същественост. Патентът за гъбари и билкари също предизвиква доста коментари.





Приемането на данъчните закони е ключово за приходната страна на бюджета. Все още предложенията за финансовата рамка за догодина не са представени официално, но вече е ясно, че се очаква средногодишната инфлация догодина да е под 5 на 100 и дефицитът на начислена основа да бъде 3% от брутния вътрешен продукт.





"Нулевата ставка на хляба ще се запази до средата на 2024 година, а ДДС-то на ресторантьорите остава на 9%, но при определени условия. Нулевата ставка важи до средата на 2024 година. Това остава там, няма промени. Що се отнася до ставката на ресторантьори и хотели, получихме доста предложения от техните организации - да се се въведат постермианли за всички заведения - 2,3,4 звезди, само за най-малките да бъдат освободени, да се плащат заплатите по банков път в 2,3,4,5 звезди, да има минимални ставки за персонал, които са задължително по-високи от минималната заплата, за най-нископлатените длъжности започват от 1000 лева и вървят нагоре, което да изсветли трудовите договори. 





Ако всичко това бъде прието, тогава 9%-те могат да останат като временна мярка, тъй като хазната ще събере повече средства, отколкото през ДДС. Ако не бъде прието, поддържаме 20-те%, т.е. изборът е на парламента дали да го приеме, или не", заяви Василев, цитиран от"Фокус". 





"Всички, които са под 100 000 лева минават на патентен данък. Техните приходи от данък печалба отиват в общината, които така или иначе контролират броя маси и всичко останало. По този начин общините ще имат допълнителен източник на приход", каза той.

По думите му данъчните закони, които се внасят, са балансирани и отразяват исканията на браншовите организации и сдружения.





“Има редица предложения, които ние като вносител, внасяме в парламента от тяхно име (бел. от ред. - организации и сдружения). Смятаме, че има достатъчно балансирани предложения", заяви Василев. 





Той обясни, че още този четвъртък те ще могат да бъдат разгледани на първо четене в Бюджетната комисия на парламента.

"Инфлацията е заложена на 4,8%. Предвиденият дефицит е 3%. 3,2% реален ръст на брутния вътрешен продукт. Догодина очакваме брутен вътрешен продукт от 205 млрд. лева", заяви Василев.





Той обясни, че веднага, след като бъдат приети бюджетните закони, Министерският съвет ще внесе бюджета в парламента.


Четете още:

🔴 "Мили послания от мил съсед": Бележка с шокираща заплаха получи столичанин

🔴 Познахте ли го? Любимецът на цяла България

🔴 Браво на младата учителка, която всеки ден пътува по 100 км, за да стигне до учениците си! / СНИМКИ





Източник: Petel





Коментари

горе