Проф. Рачев каза тежката си дума за времето: Такова нещо не се е случвало никога в историята
Динамично време. Дъжд, малко слънце, после пак дъжд. Динамично, променливо и най-вече влажно време. Октомври месец бе най-топлия месец в историята. Това каза за времето проф. Георги Рачев в ефира на bTV.
През България ще мине сравнително слабо изразен циклон, който на отделни места ще доведе до сериозни валежи от порядъка на 20 и повече литра на квадратен метър. Ще вали на много места, каза още той.
Продължаваме да сме топлата част на Европа, но това ще се промени от сряда, Западна Европа ще стане по-топла, а ниските температури ще дойдат при нас. В Източна България обаче ще продължи да бъде топло с двуцифрени температури. В София ще стигнат до 13 градуса. След сряда ще започне да отиваме към нормалните температури, характерни за ноември месец, прогнозира още климатологът.
Днес във Видин, в котловините на предбалкана, в Кюстендил, Драгоман, има отрицателни температури. В Стара Загора температурата ще е 17 градуса, съобщи той.
"След това ще започне леко захлаждане. Югоизточната част на България обаче ще остане с температури над нормалното за месеца. Понеделник отново валежи и в Южна България ще вали повече. На морето все едно, че сме май месец - 19 градуса ще достигне температурата. Възможност за прегърмяване, ще вали. След това ще се установи време, по близко за това на ноември", прогнозира още Рачев.
По думите у в понеделник времето ще бъде по-мрачно. "Питейните язовири са добре. Другите язовири са с по-малка запълняемост. Няма как да наваксаме, но тези валежи са много добре за есенниците, защото ще поникнат и закалят преди зимата", отбеляза той.
В Русе ще бъде топло, в понеделник ще има застудяване. До колкото е застудяване - 17-12 градуса. Плевен е типичния представител за континенталния климат. В понеделник най-ниските температури ще продължат, но максималните ще са двуцифрени. След петък започва истински студеното време, температурите ще са едноцифрени, разкри Рачев.
Що се отнася до глобалното затопляне, проф. Рачев обясни, че в Западна Антарктида затоплянето е най-голямо. Дори и останалата част на Антарктида е с по-високи температури от нормалното. Европа и канадската част на Аляска също са с много високи температури. Ел Ниньо прави температурата на океана с градус и половина над нормата.
В България времето през октомври е било с 6-7 градуса над нормата. За Сибир, където вече трябва да е много студено, а там е много топло с температури над нормата от порядъка на 8-10 градуса. "Това няма как да се преодолее. Ако ноември и декември са с нормални и малко по-високи температури, а такива са прогнозите, то може да се окаже , че 2023 година е най-топлата в историята, откакто се води статистика", направи извод Рачев.
Аномалиите са много съществени за цялата Земя. Трябва много сериозно да се замислим на къде вървим, призова той.
Какво четем:
🔴 Пълен обрат с мутренското отвличане в Разградско! 13-г. направи немислимото🔴 Чака ли ни рекордно топла зима?
🔴 След пуснат тото фиш в Пловдив: България има нов милионер!
Източник: Блиц