Прогноза за 7,8 по Рихтер до България: Колкото повече се отлага, толкова по-опустошително ще бъде земетресението в Истанбул
"Колкото повече се отлага, толкова по-голямо ще бъде земетресението в Истанбул“, смята професорът по динамична тектоника и приложна геология в Атинския университет Ефтимиос Лекас,
Ако целият разлом се спука, то ще бъде около 7,8 по Рихтер
"Очакваме голямо събитие в Истанбул. Това са сближаващите мнения на всички учени в страната. Така че е само въпрос на време. Колкото по-дълго се отлага, толкова по-голямо ще бъде земетресението, тоест толкова повече енергия е концентрирана“, първоначално съобщи той на ERT.
И отбеляза: "Разбира се, градът има голяма уязвимост. Има население от 20 милиона и една трета от сградите са много стари. Когато 20 милиона са натъпкани в сравнително тясно пространство, непременно ще има много жертви. Разбира се, зависи и от сценария на земетресението. Тоест дали и кога ще се случи и как ще стане“.
"Да се надяваме, че разломът ще се прекъсва периодично с по-малки земетресения и в никакъв случай няма да имаме огромни ефекти, каквито имахме например в Антиохия “, добави професорът.
По повод земетресението от 7,6 по Рихтер в Япония г-н Лекас коментира: "Това, което трябва да вземем от японците, е колективност, работа в екип, дисциплина и всичко това, което те нямат ние, но и другите народи. Те са много координирани, обучени и манталитетът им е коренно различен от нашия. Затова те се подчиняват на инструкциите със стоицизъм, със смелост и каквото и да правят, всички го правят заедно."
"Сеизмичното екраниране на конструкциите, образованието, информираността и предземетръсният контрол сега са абсолютен приоритет“, посочи той.
"Сега абсолютен приоритет се дава на неща като антисеизмичното екраниране на конструкциите, обучението, информацията и предземетръсния контрол, който сега правим във всички обществени сгради в страната, който продължава и ще приключи до една година “ отбеляза г-н Лекас.
"Изисква се сертификат за статична адекватност"
След това, позовавайки се на частните сгради, той подчертава:
"Разбира се, частните сгради също трябва да бъдат инспектирани. Очакваме веднага след приключването на противоземетръсния контрол в обществени сгради да се направи някаква институционална законодателна уредба, така че този задължителен контрол да се разпростре във всички сгради в страната, частните, на отговорност на собствениците. Вижте, не можем да поискаме енергиен сертификат и да оставим сертификата за земетресение, когато наемаме или продаваме апартамент. Обикновено трябва да има сертификат за статична годност на сградите. Разбира се, трябва да се поеме от собствениците. Този контрол ще се извършва постепенно.
Ние предлагаме да се извърши този контрол и разбира се това ще даде друга стойност на сградите и по отношение на сградите, които трябва да бъдат укрепени или са претърпели износването на времето или нещо друго, те трябва да бъдат направени въз основа на институционалната рамка, т.е. наредбата за ремонт и възстановяване на сградите до тяхната антисеизмична адекватност. Има тези разпоредби от OASP, които наскоро издадохме. В рамките на 24 ще видим обществените сгради в страната и след това, разбира се, ще предложим това да съществува и за частните сгради в страната.
Какво четем:
🔴 Дъщерята на Латинка Петрова: Майка постоянно ме водеше на "Мис мокра фланелка", на 3-4 години се събуждах между гърди🔴 ГОРЧИВО! Елен Колева се омъжи
🔴 След пазаруване в "Кауфланд": Не се стискам за тези 25 ст., но не разбирам тяхната политика
Източник: plovdiv24