Гърците налитат яко към България и оставят милиони, ето я стръвта



Със "стръвта" на разликата в цените на горивата пазарът на горива и продукти в районите на България в близост до българо - гръцката границa се развива бързо.





Увеличиха се седмичните "екскурзианти", които пълнят кошниците си не от... потребителската кошница в Гърция, а от пазарите в съседна България. Това констатира в статия гръцката медия "О хронос".





Цената на бензина в Гърция варира между 1,759 и 1,880 евро за литър, докато в съседната страна е по-евтин с поне 30%.

Според Йоргос Цамбазлис: „Говорим за огромни разлики и вината не е на потребителите. Това са техните портфейли, с това трябва да се издържат".





През 2008 г., когато един барел петрол струваше 70 долара, в Гърция един литър бензин струваше 1,40 евро. Днес при същата цена на барел, цената надхвърля 1,75 евро за литър. Това се дължи на свръхоблагането на горивата, което сега достига 75%.

Това заяви бизнесменът и член на Общогръцката федерация на дилърите на горива (РОРЕК) Йоргос Цамбазлис, говорейки за радио Chronos.





Високите цени на гръцките горива карат гърците да поемат към съседна България. Показателно е, че в дните на снеговалеж и ниски температури, гърците не излизаха извън границите, което доведе до повишено потребление на бензиностанциите в града.

За съжаление Гърция не губи само средства от продажба на гориво, а България печели от увеличената търговия в Родопския регион.





„Положението е същото и при цигарите, храната, напитките. Разликата ни в горивата в момента е 30%, България продава 1,29 на литър, а ние 1,80.

Говорим за огромни разлики и това не е по вина на потребителите. Когато семейство от двама души вземат 1500 евро, наемът е 400 евро, а за отоплението им искат 600-650 евро за месец на къщата им, какво да правят", пита Йоргос Цамбазлис.


Какво четем:

🔴 На 23 януари имен ден празнуват силни български имена

🔴 Даниел Бачорски, бизнесменът със запалената кола се ожени на Малдивите

🔴 Виолета Сечкова се омъжи тайно

Източник: Блиц



Коментари



горе