Аномалия: Професор от БАН каза защо вече трябва да отглеждаме мандарини и маслини у нас
Климатът става по-екстремен, но трябва да се има предвид, че в различните части на Света има различни явления - някъде те са отрицателни, на други места са положителни.
Температурите по целия свят се повишават и това води до тези аномалии - днес е пролет, утре е е люта зима. Хубавото на тези аномалии е, че минават бързо. Все пак има някакъв позитивизъм в негативното.
Това каза в ефира на NOVA NEWS проф. Петър Ножаров от националния Институт по Геофизика, Геодезия и География към БАН, който коментира климатичните промени.
"Феноменът Ел Ниньо оказва най-голямо влияние в Тихоокеанския регион. В България не оказва влияние, правил съм изследвания и проучвания.
Евентуално може да има някакъв ефект догодина, но това едва ли ще се случи, защото Ел Ниньо в момента не е толкова силен.
В момента в България нямаме студ, който да остане за цялата зима - примерно три месеца. Това дава отражение върху селското стопанство.
Трябва да почнем да отглеждаме земеделски култури като в Гърция. Примерно в Южна България и по Черноморието съвсем спокойно могат да почнат да отглеждат маслини и мандарини. За София е още малко рано, защото сме на високо.
Трябва да разглеждаме въпросът много сериозно.
Има риск и за традиционните български земеделски култури - ще останат само тези, които са приспособими. За другите ще трябва да забравим", обяви ученият.
"Глобалното затопляне ще продължи. Това води до повече валежи. Всички видяхме наводненията в България миналата година. Темата за наводненията е много сериозна.
Трябва да почнем да мислим за сгради на по-високи места и да не се строи до дерета и реки. Язовирите също трябва да бъдат прегледани много сериозно", категоричен бе проф. Ножаров.
Какво четем:
🔴 Юруш към Одрин: Проверка показа шокиращи цени🔴 Ученици превърнаха в трески класна стая в Габрово
🔴 Те са по-щастливи от всякога, подариха си романтично пътешествие
Източник: Блиц