Доц. Миланов призна за грях с учебниците по български език, написани са...
Имаме грях към преподаването на българския език и това е моя позиция като преподавател в средното училище. Виждам, че децата се стремят да усвоят правилата, но не могат да ги превърнат в убедителна реч. Учебниците са написани свръхакадемично.
Това каза в ефира на БНР доц. Владислав Миланов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Първо трябва да увеличим часовете по български език и литература в средното училище и да накараме младите да се върнат към четенето на художествена литература. Богатството на лексикалната култура ще дойде от художествения текст", сподели доц. Миланов.
Той посочи, че много хора имат по-високи оценки на изпитите по английски от тези по български език.
"Нека учат английски, но никога за сметка на родния си език. Все повече студенти показват по-добра речева култура на английски", аргументира се преподавателят в СУ.
И е категоричен, "длъжни сме да опитаме, и да покажем на хората силата на българското слово, и да покажем, че не може да има езикова култура, където няма култура. Културата на речта е основата на всяко общество".
"Всяка нация от зараждането до съвременното развитие се стреми към високите пространства на културата и изразяването. Българският език е минал през сложен исторически развой и ни е запазил като нация и идентичност.
Във времена на криза с лекота разрушаваме езиковата норма, единственото езикът може да помогне да запазим човешкото в себе си", коментира доц. Миланов.
Българският език е онази основа, която ни дава самочувствие, че сме хора, които могат да градят един смислен свят, убеден е доц. Миланов.
Четете още:
🔴 Милен Цветков забравен от жените си / СНИМКИ🔴 В Европа въвеждат нов пътен знак
🔴 Българинът е храбрец №1 в света - 6 май да стане национален празник
Източник: Блиц