Ивет Горанова: Алексей Петров ми беше като баща
Олимпийската шампионка по карате Ивет Горанова е родена на 6 март 2000 г. От дете се занимава с различни спортни дейности, а през 2009 г. преоткрива каратето. Когато е в 5-и клас, Ивет се записва в спортното училище „Георги Бенковски” в Плевен с профил карате и се състезава за клуб „Петромакс”.
За 14-годишната си кариера в бойните изкуства тя е натрупала стотици спортни отличия. Ивет Горанова е първата жена с олимпийски златен медал в дисциплината кумите при жените в категория до 55 кг. Има златен и сребърен медал на Европейските игри в Минск 2019 г. и Краков 2023 г., златен медал на Олимпийската квалификация през 2021-ва, два бронзови медала на Европейското първенство през 2018 г. и още много отличия.
В следващите редове ще ви разкрием няколко любопитни факта за Ивет Горанова. Ето ги и тях:
1. Тренирала е народни танци
Ивет Горанова започва да тренира карате през 2009 г. заедно със сестра си, като моментално се оказва, че това е спортът, за който е родена. Преди това е играела народни танци и твърди, че открива общи черти между българското хоро и японското карате.
В каратето движението с краката трябва да е бързо и динамично, така че според Ивет на татамито буквално танцуваш. Любимото й хоро е Ганкиното. В едно от представянията на Ивет в „Денсинг Старс” си пролича, че е на „ти” с хoрата. Ивет и нейният партньор станаха първата двойка в настоящото издание, спечелили максималните 40 точки, съчетавайки в едно народни танци и пасо добле.
2. Има над 200 медала
Още преди да навърши 20 години, каратистката имаше над 200 медала. „Съзнавам, че още съм доста млада и гледам да стоя здраво стъпила на земята. Успехите до момента за мен са знак, че трудът, който полагам, се възнаграждава и вървя в правилна посока.
Най-доброто предстои”, споделя с усмивка Горанова, която не се задоволява с посредствеността. Започва да се занимава с карате, когато е втори клас, а оттогава медалите се увеличават с всяка изминала година. Вече не ги брои, със съхранението им се занимава баба й. Влиза в спорта съвсем случайно. Когато в училището в родния й град Долна Митрополия откриват паралелка по карате, решава да опита.
3. Фандъкова й дава общинско жилище в София
Преди година Столичният общински съвет гласува Ивет да получи общинско жилище. Преди нея с такива бяха зарадвани и златните медалистки от ансамбъла по художествена гимнастика и боксьорката Стойка Кръстева, която също стана олимпийска шампионка в Токио 2021 г. „Радвам се, че се случиха нещата.
Живеех при една приятелка, наемите в София не са никак малки. Доста в правилен момент получих апартамента. Чувстваш се добре, че имаш собствено жилище. Благодарение на Йорданка Фандъкова получих жилището, много съм й благодарна. Подарих й ръкавици за карате. Тя е много добър човек. Помогна ми в момента, който беше изключително важен и труден за мен. Ще я поканя на гости, да дойде с ръкавиците – да направим спаринг и да пием по кафе” – споделя младата надежда, която вече има собствен дом.
4. Никога не се бие извън залата
Ивет Горанова си признава, че в училище си е падала биткаджийка, но откакто вече се занимава професионално с карате, мирно решава всяка конфликтна ситуация и до юмруци извън състезанията не се е стигало. Спортистката е много против агресията на пътя и никога не се саморазправя с юмруци.
5. Иска да стане полицай
Ивет Горанова планира да се състезава още няколко години, като след тях още не е решила дали ще остане в спорта като треньорка. Като друга евентуална посока за своето професионално развитие тя вижда Академията на МВР, където да стане полицай. „Инструктор съм в Академията на МВР. Водя тренировки на курсантите”, разказа спортистката за работата си в МВР и защо се замисля да стане ченге.
6. Родена е в Плевен, но е от Долна Митрополия
Ивет Горанова е родена на 6 март 2000 г. в Плевен, там е учила и тренирала. Тя обаче е от град Долна Митрополия, разположен в близост и с население от малко над 3000 души. Преди време кметът на Долна Митрополия Поля Цоновска обяви, че има планове каратистката да стане почетен гражданин. „Ивет е нашето дете. Много скромна, много земна, много човечна, много добронамерена. В същото време – с желязна психика и дисциплина. Всички българи имаме нужда от нещо хубаво и Ивет ни го подари. Това дете има страхотно бъдеще”, каза Цоновска.
7. Иска да премине в бокса
Олимпийската шампионка в каратето обмисля преминаване в бокса, вече тренира под ръководството на легендарния Петър Лесов. „Започнах да ходя на тренировки по бокс и кикбокс. Харесвам и другите бойни спортове.
Тук е голямата дилема – ако се впуснеш в такова предизвикателство, трябва да си сигурен, че наистина го искаш. Нося на бой, не е проблем. Боксът много ми харесва. Чакам Станимира Петрова да спечели олимпийската титла, след това ме хващат и мен ме правят шампионка. Планирам да участвам в републиканското първенство по бокс” – споделя Ивет.
8. Приема Алексей Петров като свой баща
Ивет Горанова посвети сребърния медал от световното първенство в Будапеща на Алексей Петров. На 16 август 2023 г. Трактора беше застрелян в София. Една от най-знаковите фигури в областта на българските бойни спортове беше начело почти от две десетилетия на Българската федерация по карате. „Посвещавам този медал на покойния господин Алексей Петров!
Човекът, който преди 10 месеца пръв повярва в мен и Йована като екип. Той гореше за карате, искаше и действаше да го върне в олимпийската програма. Искаше световната титла, колкото мен. Следващия път ще я вземем!”, написа Горанова след смъртта на Трактора.
„Винаги ще ми липсва. Случи се много изненадващо и шокиращо. За мен той беше човек, който ме подкрепя, в последните години разчитах на него. Чувствах го близък. Той ми беше като втори баща, така го чувствах” – призна младата спортистка.
9. Смята, че жените са по-силният пол
Макар бойните изкуства да са територия, традиционно асоциирана с мъжете, според Ивет Горанова жените са по-силни в тези спортове, като доказателство са повечето спечелени медали. Ивет си обяснява този феномен с наблюдението, че жените са по-силни духом и имат по-голям хъс за победа. Задачите, пред които е изправено обществото на този етап, са много по-свързани с изграждане на човешки отношения, отколкото с физическа сила, където мъжете са в стихията си.
Тоест физическата сила, с която мъжкият пол се слави, става все по-непотребна. Както и мъжкият тестостерон става все по-излишен в съвременната епоха, където са все по-важни характерните за жените деликатност, умереност, баланс, дипломация. Ивет е независима, знае какво иска, постигнала е много в живота и не държи мъжът до нея да се грижи за нея и да оправя всичките й проблеми.
10. Слуша чалга
Ивет Горанова обича да купонясва по дискотеки, но рядко й остава време за излизания. Налага й се непрекъснато да спазва режим и да тренира много часове на ден. Времето й не стига, за да излиза всеки петък с приятели. Но пък поне веднъж в месеца ходи по заведения, в които звучи чалга музика. „Целта оправдава страданието!“, твърди коравата мацка и добавя: „Каратето учи на дисциплина, на упоритост, на постоянство. Постоянството е важно във всяко начинание, без него няма как да успееш“.
Какво четем:
🔴 Пандемията се завръща: Два нови щама на Ковид-19 убиха над 100 души за седмица🔴 Победител във "Фермата": Чакам бебе от най-любящата жена на света!
🔴 Той беше "Българския вълк от Уолстрийт", а днес е на съд в София
Източник: lupa