Голям експерт каза как да си спасим парите в случай на война



Полша е държава на първа линия и инвестирането в недвижими имоти сега не е най-добрата идея, предупреждава финансистът Мачей Самчик в интервю за Onet. Експертът обясни защо средната класа в страната бързо обеднява и как да пести пари в случай на война.





„Опитвам се да не прекалявам с инвестициите в недвижими имоти. Не разбирам хората, които купуват две гарсониери с парите си”, казва Мачей СамчикMaciej Samcik, създател на сайта „Субективно за финансите”.

Onet: Средната класа страхува ли се от парите си?





Мачей Самчик: Полската средна класа е много обедняла. Довърши я инфлацията, която продължава повече от две години. Но сред тези, които все още имат пари, виждам известна загриженост.

Получавам въпроси като: „Трябва ли да инвестирам в недвижими имоти в Полша или по-скоро да купя апартамент в чужбина?“





Или: „Как мога да сложа пари извън Полша, така че да са в безопасност и в същото време да имам достъп до тях?“

И това не е толкова просто, защото чуждестранните банки не откриват сметки за нерезиденти. Но и поляците, когато в банката дойде човек „от улицата“, който е дошъл от чужбина - и ако не е украинец (защото за тях важат малко по-различни правила) - той не може да открие сметка.





— Хората се чудят какво ще се случи с парите им, ако избухне война и банкоматите спрат да работят в Полша.

„Разбирам подобни страхове, въпреки че това е малко вероятен сценарий. Дори в Украйна, където въоръженият конфликт продължава вече две години, банките и банкоматите не са спирали да работят нито за миг. Единствената заплаха, която виждам, е трудният достъп до спестявания в чуждестранна валута, долари и евро. Обикновено в кризисни ситуации тегленията в тези валути се блокират.





- Защо?

— Държавите в състояние на въоръжен конфликт обикновено блокират възможността за изтичане на чуждестранна валута от страната. Това направиха руснаците още в първия ден на конфликта в Украйна, когато хората се втурнаха да теглят долари от банкомати. Властите казаха: „Можете да платите техния еквивалент в рубли по курса, установен от държавата.“





Подобна ситуация се случи по време на COVID локдауна. Причината беше проста. Пътуването по въздух от Съединените щати, където се печатат долари, беше спряно, оставяйки банките неспособни лесно да попълват резервите. Когато някой искаше да изтегли $10 000, банките идваха да ги вземат няколко седмици по-късно.

— Когато започне война, хората се паникьосват и действа стадният принцип. А парите не обичат такива ситуации.





- Това е очевиден механизъм. Веднага след началото на конфликта в Украйна се случиха две неща. Хората се редяха на тълпи, за да си купят гориво (а бензина започна да не достига) и до банкоматите за пари (ефективно ги изпразваха). В резултат на това са поставени лимити за еднократно теглене от банкомат и е трудно да се тегли голяма сума дори в мирно време.





„Разговарях с хора, които, подготвяйки се за евентуална война, започнаха да съхраняват парични резерви в домовете си. Например хиляда долара и евро в малки купюри. Плюс няколко хиляди в злоти.

- По принцип смятам, че това е добра идея. Въпреки че основното нещо е да не прекалявате. Веднъж разговарях с човек, който каза, че има милион злоти в брой вкъщи и ги държи в сейф.





За да се чувства по-сигурен, той си извади разрешително за оръжие. От моя гледна точка това е глупаво, защото ако някой дойде да открадне тези пари, той най-вероятно ще владее по-добре оръжието от собственика му.

Тази тенденция обаче може да се види и в цифри. Националната банка на Полша обяви, че има нарастващ интерес към големите банкноти - 500 злоти, които дълги години се смятаха за твърде големи.





— Къде хората държат парите си днес?

— Около 80% в банката. А останалите са във взаимни фондове, имоти и малко на борсата. Имаме много тесен избор. Във всяка развита западна страна средната класа знае, че ако иска да се предпази от някакво бедствие, купува американски държавни облигации. Но полякът не го прави, защото не знае как да го направи. Така той купува недвижими имоти. Това е инвестиция в Полша.





— Или от години купува облигации на полската държава.

— Беше малка група. Дълги години това беше много нишов продукт. Той придоби популярност сравнително наскоро.

— Въпреки факта, че станахме страна на първа линия? Какво струват такива облигации в случай на война?





— Аз лично ви насърчавам да инвестирате в облигации на полското правителство. Мисля, че с тези пари няма да се случи нищо лошо в следващите 10-20 години. Аз самият имам 20% от парите си, инвестирани в такива облигации. Но след всеки текст, насърчаващ покупката им, започва дебат дали това е сигурна инвестиция и безотговорен ли съм, като насърчавам хората да инвестират в първичен държавен дълг?





Но аз вярвам, че сме членове на НАТО и това означава нещо. Въпреки че разбирам, че за някои хора такива гаранции не са достатъчни.

— Забелязвате ли спад в потребителските настроения, свързани с конфликта в Украйна? Хората започнаха да затягат коланите, да харчат парите по-внимателно, така че все пак да им останат няколко стотинки за всеки случай?





— Да, средната класа харчи парите по-внимателно. Но не съм сигурен дали това се дължи на конфликта в Украйна и подготовката за разширяването му или просто всички спестявания са свършили.

Инфлацията продължи около 2,5 години, като през първата година и половина се опитахме да поддържаме същия стандарт на живот със спестявания.





Но в много семейства те са приключили. Освен това заплатите все още не се справят с инфлацията. Ако някой има малко мозък в главата си, тогава, когато му свършат парите, той не отива в банката за кредит, а затяга колана, защото често много от нас имат възможност да намалят разходите.





— Това е сценарий за време на мир, но за време на несигурност?

— Вероятно тогава трябва да имате повече злоти и пари в брой, включително в чуждестранна валута и в ниски деноминации. Все още никой не е измислил нещо по-умно. Аз по принцип съм по-скоро привърженик на тезата, че няма да има война, защото засега тя не е нужна на никого, но ето че вече навлизаме в геополитиката...





Лично аз през последните години увеличих инвестициите си (главно поради инфлацията в Полша) в инструменти, които са независими от полския пазар.

Също така се опитвам да не прекалявам с инвестициите в имоти, защото закупуването им в страна на първа линия носи със себе си известен риск. Не разбирам хората, които взимат всичките си спестявания и с тях купуват две гарсониери. Безсмислено е.


Какво четем:

🔴 Голяма интрига с Тодор Живков и Мара Малеева описа бивш шеф на "Евксиноград"

🔴 Кой ще издържи: Българска верига подгони "Кауфланд", "Лидл", "Билла" и "Карфур"

🔴 Лекар изброи ранните симптоми на рак на червата

Източник: Блиц



Коментари



горе