Накъде се насочва градушката в България



Частично бедствено положение е обявено в Казанлък, Шипка, Хаджидимитрово и Нова Загора. Силната буря вчера разразила се там причини значителни материални щети.





Градоносната суперклетка се сформира около 16 часа в района на Ботевград. Премина през Правец и по северните склонове на Стара планина.





В района на Шипка и Казанлък премина Балкана, увеличи мащаба си и прерасна в силна буря в района на Нова Загора. Резултатът: Едра градушка и силни пориви на вятъра, които нанесоха сериозни щети в редица населени места, предаде БНТ.





Суперклетката започна своето бързо нарастване в района на Ботевград. Притъмняване, буреносен вятър и градушка с големината на юмрук - така местните хора описаха бурята, която нанесе сериозни щети.





"Суперклетките са вид мощни купесто-дъждовните облаци, които имат големи хоризонтални и вертикални размери най-вече. Това, което се вижда тук, е клетката над Ботевград, Голяма е хоризонталната й площ, но и вертикалната й площ е над 17-18 километра, тоест това са облаци, които пробиват тропопаузата и дърпат студен въздух от студената атмосфера, което ги подхранва допълнително и по този начин се създават изключително благоприятни условия за нарастване на градовите зърна вътре в самия облак", заяви Боряна Маркова, синоптик от НИМХ.





Бурята премина от запад на изток по северните склонове на Стара планина. В района на Шипка прехвърли балкана, увеличи своята мощ и стовари ледени късове с големината на яйце над Нова Загора. От полигона в Старо село наблюдават облаците и започват обстрел с противоградови ракети. За час са изстреляни близо 100.





"Едно явление, което не е типично за нашия район - тази година вече за трети път се случва през защитата ни да преминават клетки, които са огромни по размер и то единствени клетки и това страшно много прилича на торнадо", допълни Даниела Мушкова, директор на противоградовия полигон в Старо село.





Освен с размерите суперклетката била нетипична и с продължителността си. Ракетния обстрел е имал за цел да обере влагата от облаците и тя да падне под формата на дъжд, а не на градушка.

Близо 50 сигнала са подадени в столицата по време на бурята през нощта





"В мощни облаци като вчерашния, като онзи днешния, които имат височина около 14-15 километра, фронт при земята около 14-15 километра при такъв голям обем просто е невъзможно целия облак да се засее при такива количества, просто не може да се обере влагата, че да не падне град или да падне повече дъжд отколкото град", коментира Даниела Мушкова.





Заради самолетния трафик понякога обработката на облаци е невъзможна, защото става опасна.

"Опасността е единствено и само да не се пресекат двете траектории и двата летателни апарата да бъдат на едно и също място в едно и също време", каза още инж. Цветан Петков.


Какво четем:

🔴 Ад на магистрала "Тракия"

🔴 Голям проблем със застраховката на жилищата за хиляди българи

🔴 По 1500 лева на семейство на месец, ако живее на промоция от Лидл, Кауфланд, Билла, Метро и другите вериги

Източник: Petel



Коментари



горе