На 5 юли имен ден празнуват 5 български имена значещи безсмъртен



На 5 юли имен ден всяка година празнуват

Мъже с имена: Атанас, Наско, Насо

Жени с имена: Атанаска, Нася





Атана̀с е българско мъжко име. Има гръцки произход и означава безсмъртен, от α („а“, 'не') и θάνατος („танатос“, 'смърт'). Не трябва да се бърка с другото име от гръцки произход Анастас.





Към края на 2009 година Атанас е тринадесетото по разпространеност мъжко име в България, носено от около 49 000 души (1,34% от мъжете). То е и двадесет и петото най-често използвано мъжко име за родените през 2007-2009 година (0,84%).





Свети Атанасий Велики известен и като Атанасий I Велики, патриарх Александрийски (на гръцки: Αθανάσιος) е египетски богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година. Той е един от най-видните богослови и радетели за чистотата на вярата и се приема за първия разпространител в Европа на възникналото в Египет монашество. За тези си дела той е възвеличен още от ранното християнство като „Велики“.





Най-известен е с противопоставянето си на Арий и арианството. Почитан е от всички християни, като светец от православните, римокатолическите и древноизточните църкви и е смятан за един от значимите християнски водачи от повечето клонове на протестантството.





Роден в Александрия между 293 г. и 298 г. в християнско семейство. Майчин език му е гръцкия, макар и по-късно да изнася проповеди и да пише на коптски. Има свидетелства, че е имал силна вяра още от дете. Изучава "за кратко време" светските науки, но от проповедите му си личи, че познава добре философията на Платон, стоиците, епикурейците и неоплатониците. Познава добре и съчиненията и учението на църковните отци от предходните епохи: св. Ириней Лионски, Климент Александрийски, Ориген. Учил е право.





Първо е секретар, а впоследствие и дякон (329) на александрийския епископ Александър. Поради личните си качества, става от близкото обкръжение на еп. Александър и негов личен съветник по въпросите в борбата с арианството.





Участва в първия вселенски събор като дякон на еп. Александър. Успява да си спечели адмирациите на другите участници от антиарианската партия. Историкът Сократ го нарича "най-силен боец против арианите".





Създава връзки с египетските монаси-отшелници, които му повлияват и у него се развива желание към аскетичен живот.

Идеи

Атанасий е един от участниците в създаването на станалото класическо учение за въплъщението и за Светата Троица. Според него Христос и Светия Дух споделят една и съща същност (homooysios) с Бог Отец. В „За въплъщението на Словото срещу арианите“, гл. 9, говори следното: „Давид пее в псалома [35:10] "защото у Тебе е изворът на живота: в Твоята светлина ние виждаме светлина", казвайки с това, че 'защото [Той] с Тебе е извор на Живота, защото заедно с Отца Синът наистина е източникът на Светия Дух'".





Освен това, активно противопоставяйки се на арианството, според което Христос е част от останалите творения на Бог, Атанасий развива идеята, че Син Божи е приел тленна форма, за да възвърне хората към безсмъртието, отнето в резултат на грехопадението. През 325 г. Никейският събор приема неговите идеи за Бог пред тези на Арий


Какво четем:

🔴 Съвсем го закъсахме: Новата цена на тока ни удари лошо

🔴 Герасим Георгиев - Геро: Искаха болните фантазии да победят, но няма да стане! Ще ме гледате още!

🔴 В 11:30 часа мощен тътен разтърси голям български град

Източник: Petel



Коментари



горе