Спасители алармират за невиждана с години аномалия с тайнствени ветрове, които давят по родното море



Климатична аномалия започна да обръща водите на Черно море по-рано от очакваното.

„Обикновено целият месец юли и особено около празника Илинден (по нов стил 20 юли) водата е като тепсия. И август вече, както гласи и поверието, морето се обръща, т.е. тръгват опасните вълнения и подводни течения. Тази година за първи път юли мязаше на август, а като дойде осмият месец въобще не знаем какво да очакваме“, нареждат хотелиери в Созопол.





Необяснимото явление вече се сочи и като главен виновник за трагичните удавяния на летовници в уж по-спокойния юли. Спасители на Централния плаж разкриха пред „Телеграф“, че някакви странни ветрове завъртат водите в непредвидими посоки и ако човек не спазва правилата стриктно, рискува „да си тръгне в чувал“.





„Аз съм от над 20 години спасител, но такова чудо като този сезон не съм виждал. Сутринта тръгват северозападни ветрове, а към обяд започват да духат от север, североизток. Това така завърта водата, че създава един триъгълник с мъртво течение, от който човек трудно може да се измъкне сам“, коментира спортният ас Христо Желев.

В тези моменти около и след обяд той и колегите му слагат предупредителен червен флаг. Забраната за къпане или компромисното стоене по-близо до брега обаче често става повод за пререкания с летовниците.





Според Желев шанс да се измъкне човек има само ако е отличен плувец, при това с не какъв да е стил, а с кроул. При него тялото бързо се плъзга по повърхността на водата и увеличава шансовете ни да оцелеем в мъртвака под нас. 

Иван Ранчев непрестанно дава обяснения защо флагът е червен.





Любомир Старидолски





„И пак ще ви е трудно. Може и да се оставите на течението да ви издърпа назад и после полека настрани, настрани да се доберете до по-спокойни води. И това е вариант, ама колко хора биха се сетили и биха запазили самообладание в такава ситуация“, чуди се Желев, който е шампион в академичното гребане от близкото минало.

Съветва, че ако все още допираме с крака дъното, да не се опитваме да плуваме, а да се окопитим и да махаме с ръка, докато дойде помощта. 





Според неговата теория причина за невижданото поведение на морето може да се търси в поредицата от дни с необичайно високи температури без валежи. Колегата му Иван Ранчев е забелязал и друга поличба – идването на необичайно хладни фронтове от време на време.





„Ето, преди 12-14 дни стана толкова студено в поста, че си облякох шушляка“, разказва пловдивчанинът. По думите му за щастие тази година в негова смяна човек не се е давил, но инциденти не липсвали дори в извънработно време, т.е. след 18 часа. Тогава спасителите си тръгват, а туристите като отвързани скачат в иначе кристалните води и плуват отвъд шамандурата.





Бай Иван предупреждава, че теченията край живописните скали откъм Новия град са доста коварни. В други години там било по-спокойно, та затова сега туристите се лъжат и влизат по-смело.

„Преди няколко седмици след 19 часа влязъл един човек, сторило му се плитко и решил да нагази още навътре. Да, ама го придърпва мъртвото течение и не може да излезе. Тогава звъняха на спасителите по домовете, че да дойде някой да помогне.





Междувременно две момчета се хвърлят да помагат. В крайна сметка давещият се оцеля, но едното от тях си замина“, описва Ранчев показателен инцидент.

В навечерието на празника на св. Марина мъж от Кнежа изплува привечер бездиханен и на другия плаж на Аполония - Хармани.


Какво четем:

🔴 Тежка катастрофа с журналистката от БНТ Севда Шишманова!

🔴 Шофьорите не вярват: Нови цени на годишния технически преглед

🔴 Мълния удари апартамент в Пловдив

Източник: Блиц



Коментари



горе