Даваш 100 лева и колата не минава прегледът, проговори собственик на пункт



Над половин час трябва да отделят водачите на най-масовите бензинови коли, за да преминат през пункт за задължителен Годишен технически преглед /ГТП/, сочи проверка на „Телеграф“.





Това не е гаранция, че автомобилите ще получат удостоверение, че са технически изправни. Според медията причината за това е бъг в софтуера, който от 22 юли централно е свързан към информационната система на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.





Стремежът да се премахне човешкият фактор, така че да няма манипулации, доведе до друг казус – дизелови коли, дори и стари, успешно преминават за около 20 мин. Причината – мери се само димност и съответно софтуерът отчита резултатите и не дава грешка. Експерти съветват преди процедурата колата да се шофира, така че да загрее. Препоръчва се използването на по-скъп дизел и хубави добавки към него.





При бензиновите коли обаче се мерят емисиите въглероден диоксид, които се оказва, че варират силно спрямо вида на превозното средство. Кола, която е била с категория Евро 1, преминава към категория Евро 3. Такава с Евро 3 пък не получава категория.





Собственик на столичен пункт за ГТП коментира пред „Телеграф“, че софтуерът си правил каквото си иска. Той споделя, че му се е налагало вече да връща хора, а същевременно прегледът трябвало да се заплати.





„Стават страшни скандали“, разказва той.

По време на прегледа данните от катализатора, спирачната система и стенд се изпращат автоматично по електронен път. Комисията, извършваща прегледа, не може да се намесва и да манипулира информацията. Случва се софтуерът да отчете неизправност в катализатора дори и колата да има такъв.





В случай, че автомобилът не покрива изискванията, прегледът се довършва и се плаща, като цената му достига до 100 лева за лека кола. След това се дава протокол и собственикът може в рамките на 14 дни да направи ремонт и да се върне за нов преглед. Случва се цената на нов катализатор да бъде по-висока от тази на колата.





От пункта смятат, че е странен фактът, че грешки се дават при по-нови автомобили с работещи катализатори, докато по-старите минавали.

„Очевидно е, че софтуерът, за който платихме 10 000 лева на всяка линия за ГТП, не е добър и дава грешки. Отделно е, че хората карат с некачествени горива и т.н.“, добавят още служителите.


Четете още:

🔴 Българите масово се юрнаха към съседка за 3 пъти по-евтин ремонт на колите

🔴 България е Божи наместник за Турция в този момент, обяви професор Рачев

🔴 На 30 юли имен ден празнува име значещо пратеник от Бог





Източник: Petel





Коментари

горе