Проф. д-р Тодор Кантарджиев: Легионелната пневмония е типична лятна инфекция
Характерното за легионелната пневмония и препоръките на проф. Кантарджиев за предпазване от това тежко заболяване вижте в интервюто с него.
♦ Проф. д-р Тодор Кантарджиев е микробиолог, епидемиолог и имунолог. Припомняме само част от богатата биография на проф. Кантарджиев. Той беше директор на Центъра за заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса.
Доктор по медицина от 1991 г. с дисертация на тема „Имунологични методи за диагностика на системна кандидоза“. Доктор на медицинските науки от 2008 г. на тема „Проучвания върху етиологичната диагностика и етиотропната терапия на микозите в България“. Доцент от 1995 г., а професор от 2009 г. През 2004 г. придобива магистърска степен по „Здравен мениджмънт“ в МУ – София.
Има няколко специализации в чужбина. Участва в експертни и регулаторни органи. Научен ръководител е на 15 защитени докторантури.
- Проф. Кантарджиев, наскоро в една публикация заявявате, че легионелната пневмония е актуална през лятото? Защо? От какво може да се провокира тази инфекция?
- Легионалната пневмония е типична инфекция за сезоните с топло време и много пътувания. Именно затова сега, през това горещо лято, са най-благоприятните условия за развитие на заболяването сред хората.
Легионалната пневмония се причинява от една бактерия, която живее във водопроводната система. Неправилно някои го свързват с климатиците.
Първият случай в САЩ през 1976 г. беше именно в хотел с климатична система, която е на принципа на водноохладителна кула, където вода охлажда въздуха в помещенията. В тази вода се бяха развили легионелите, като тогава се разболяха 140 души и няколко десетки починаха.
Причината е, че през 1976 г. и преди това медицината не се беше сблъсквала с този микроб, той беше открит една година по-късно.
Оказа се, че е с размер на обикновените чревни бактерии, но за разлика от тях не се оцветява с популярните методи в микробиологичните лаборатории и не расте на обичайните хранителни среди, на които се развиват бактериите, причиняващи пневмонии.
- Вие кога за първи път се сблъскахте с легионела?
- Преди 40 години многократно съм работил с легионела. Изследвахме нейното отношение към лабораторни животни и възможността й да се размножава във външната среда. Легионелата е един микроорганизъм, който е много чувствителен.
В смисъл, „изисква“ не просто специална среда за размножаване, но той не може да вирее във външната среда.
Във водоемите и във водопроводните тръби се размножава само когато живее в едноклетъчни протозои, когато живее в планктон, в чехълчетата и амебите, които са в тези води.
По този начин легионелата се е размножавала във водопроводните системи на нашите хотели и жилища, когато температурата на водата е между 22 и 26 градуса, студената вода не е достатъчно студена, а горещата вода е хладка.
- Т.е., напълно възможно е и сега в такива големи сгради, каквито са хотелите по курортите, да се развие легионела – така ли?
- Напълно възможно е, да. Но големият риск е когато хората се връщат от по-дълъг отпуск, през което време не са се ползвали душът и банята в собствените им жилища.
Или пък, когато отидат в хотел, където водопроводната система не е ползвана дълго време или въобще. Затова е важно да запомнят и спазват някои правила.
- Какви са тези правила?
- Първо трябва да оставите водата да се оттече, да включите задължително вентилацията в банята и веднага да излезете оттам. Т.е., поемате си дълбоко въздух, влизате в банята, без да дишате или по-точно – ограничавайки дишането, включвате топлата и студената вода да текат и излизате.
След няколко минути, пак ограничавайки дишането, влизате, спирате водата и оставяте вентилационната система да работи.
И вече след 10-15 минути спокойно можете да се къпете. Това се прави, тъй като легионелата се вдишва от аерозола, създаден от душа и чешмата в банята.
- А как се проявява легионелната пневмония?
- Проявява се като тежка пневмония, с много висока, до 40 градуса температура, обикновено със засягане на двата бели дроба, но не задължително.
Типичен ход на пневмония с кашлица, висока температура, загуба на сили. Понякога състоянието е много тежко и може пациентът да има объркано съзнание. Неприятното е това, че не се влияе от пеницилина и от антибиотиците, които масово се използват.
- А как се лекува тогава?
- За лечение трябва да се използват или макролиди, или респираторни хинолони, или доксициклин.
Проф. д-р Тодор Кантарджиев
- А лесно ли се стига до диагнозата?
- Диагнозата трябва да се установи в Националния център по заразни болести.
- Но само ако се заподозре, нали?
- Да, трябва първо да се заподозре. Както казах, рискови са хората, които са се върнали от пътуване или онези, които са ползвани бани и ванни помещения там, където известно време никой не е живял
При такива хора с оплаквания трябва да се търси заразяване с тази бактерия.
Лекарите трябва да познават правилното лечение, което вече посочих, и да знаят, че лечението с цефалоспорини и с пеницилини е неудачно.
Ако колегите заподозрат тази диагноза и се ориентират към правилното антибиотично лечение, инфекцията се лекува.
И ако искат потвърждение на диагнозата, да търсят контакт с Националния център по заразни и паразитни болести, където на сайта има обяснено как се вземат материали и къде се изпращат за изследване.
- Стига ли се до още по-тежки усложнения, ако се пропуснат всички тези стъпки, за които говорите?
- Легионелната пневмония е заплашващо живота състояние при възрастни хора и при такива със съпътстващи заболявания. Особено с хронични белодробни и заболявания на сърдечносъдовата система.
Иначе, както обясних, се проявява като типична тежко протичаща пневмония. И още нещо: трябва да се има предвид, че легионелата е чест причинител и на вътреболнични инфекции.
И особено за хора с онкологични и хематологични заболявания, както и за трансплантирани пациенти, трябва да се спазват правилата за ползване на вода. Т.е., крановете на чешмите в болничните стаи трябва да бъдат с филтри.
- А дали се спазва навсякъде?
- Не съм сигурен дали се спазва. Но е добре да се знаят тези правила и от медицинския персонал, и от пациентите.
- Има ли случаи на легионелна болест у нас?
- Да, случаи на легионелна болест има. Особено неприятни са случаите, когато чужденец, почивал в български курорт, прояви заболяването, когато се върне в неговата страна. Докаже ли се легионела, започва обследване от Международна комисия на хотела, в който е пребивавал този човек. И е доста неприятно.
„Тези, продължаващи вече седмици и месеци горещини, водят до няколко проблема. Единият, който засяга най-често летуващите, са ентеровирусните инфекции. Става дума за инфекция, предавана чрез мръсни ръце, непроверена храна, вода и по контактно-битов път. Те не са животозастрашаващи, минават за няколко дни.
Опасно е само това, че на няколко хиляди заболели един прави възпаление на мозъка. Ентеровирусното възпаление на мозъка е свързано с промени в съзнанието, много голяма сънливост, дезориентация и може болният да изпадне в кома.
Слава Богу, обикновено ентеровирусният енцефалит се лекува на 100% и не оставя никакви остатъчни явления, както другите вирусни заболявания на мозъка“, допълни специалистът.
Какво четем:
🔴 Времето се обръща в събота🔴 Сандански под вода след пороя: Страшничко си беше! / ВИДЕО
🔴 Милионер и бременната му жена са пребити зверски от банда маскирани в луксозен комплекс на Свети Влас
Източник: zdrave