Обявиха срока за регистрация на етажната собственост на блока и глоба до 500 лева



Всеки собственик на жилище трябва да е запознат със закона за етажната собственост.

Ето един от най-важните въпроси:





Какво точно е необходимо за регистрация в общината? Задължително ли се представя протокол от Общото събрание?

Според Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) районната администрация следва да създаде и да поддържа Публичен регистър на сградите в етажна собственост.





На вписване в регистъра подлежат всички сгради или отделни входове, в режим на етажна собственост на територията на районa. Вписването се извършва въз основа на заявление, което се внася в районната администрация от председателя на Управителния съвет или Управител на етажната собственост.





Заявлението следва да съдържа данни за:

Сградата или отделния вход – местонахождение, идентификатор, година на построяване, вид на строителната система, брой етажи, разгъната застроена площ, брой самостоятелни обекти в сградата;





Формата на управление – Общо събрание или сдружение на собствениците;

Управителния орган – вид, състав, мандат, адреси и телефони за връзка на членовете на Управителния съвет (Управителя);





Образец на заявленията може да изтеглите от сайта на съответната община (всяка си има собствена бланка);

Нормативната уредба не изисква към заявлението да се представя протокол от проведено общо събрание на собствениците в етажната собственост.





Следва да се има предвид обаче, че Управителният съвет (Управителят) е длъжен да уведоми съответната общинска или районна администрация за това, че е избран в 14-дневен срок от провеждането на Общото събрание.





Към уведомлението се прилага заверено копие от решението на Общото събрание.

При приемане на заявлението служителят от районната администрация, проверява самоличността на лицето, което го подава.





Заявленията се завеждат в районната администрация във входящ дневник. В 14-дневен срок от датата на внасяне на заявлението районната администрация вписва данните в регистъра или ако установи, че предоставените данни за вписване не отговарят на изискванията на закона – указва на Управителния съвет (Управителя) на съответната етажна собственост да отстрани в 7-дневен срок непълнотите или неточостите.





Ако непълнотите или неточностите не бъдат отстранени в 7-дневен срок, кметът на района постановява мотивиран отказ за вписване. Отказът подлежи на оспорване пред административния съд по местoнaхождението на етажната собственост.
При промяна на вписаните в регистъра данни и обстоятелства в 14-дневен срок от настъпването им се подават нови заявления до районната администрация.





Заявления за вписване в регистъра на сградите в режим на етажна собственост и за промени във вече вписани данни и обстоятелства се подават лично в районната администрация.





Председател на Управителен съвет (Управител), който не заявява за вписване обстоятелствата, подлежащи на вписване в публичния регистър на сградите или отделните входове в режим на етажна собственост, както и промените в тях, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.





Актът за установяване на нарушението се издава от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района, или от оправомощено от него длъжностно лице. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).


Какво четем:

🔴 Изсипа две торби жълти стотинки в "Кауфланд" и получи солидна сума

🔴 Мартин Димитров: Мобилните оператори готвят нова тесла със сметките

🔴 Венета Райкова пирува: Спечели много мръсна война със...

Източник: Petel



Коментари



горе