Обявиха срока за вписване на всеки живущ в блока в книгата на собствениците



Законът за етажната собственост цели да въведе ред в микрообществата на блоковете и кооперациите.

Затова е важно да се знае как се процедира с нарушителите.





 Как да процедира Управителният съвет, ако даден собственик не желае да попълни данните си в Книгата на собствениците?





Книга на собствениците се води във всяка сграда или вход в режим на етжана собственост. Едно от задълженията на собствениците според Закона за упраление на етажната собственост (ЗУЕС) е да вписват в книгата на собствениците членовете на своите домакинства и обитателите. В книгата се вписват трите имена на собственика, на членовете на неговото домакинство и на обитателите, както и самостоятелният обект и началната дата на обитаване.





Вписването се извършва в 15-дневен срок от придобиването на правото на собственост, а за обитателите – в 15-дневен срок от началната дата на обитаването.





Собственик в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задължение по ЗУЕС (например – не желае да попълни данните в Книгата на собствениците), се наказва с глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв, когато е юридическо лице.





Установяването на нарушението се описва в протокол, съставен от Управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от Управителя и двама собственици, определени с решение на общото събрание. Констативнитя протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение. 





Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един за председателя на Управителния съвет (Управителя), нарушителя и общинската или районната администрация.





След съставянето на протокола председателят на Управителния съвет (Управителят) незабавно го представя на общинската или районната администрация.

Актът за установяване на нарушението се издава от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.





Установяването на нарушението, издаването, обжалването, изпълнението на наказателното постановление се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).


Какво четем:

🔴 СНИМКА от БГ магазин изби рибата: Стига стискане!

🔴 Жестока трагедия с 2 жертви в Ломско!

🔴 Земетресение люшна България / СНИМКА

Източник: Petel



Коментари



горе