Шефът на БНБ се произнесе за еврото: България е изложена на риск, ако...
Има нужда от спешно дисциплиниране на бюджета и като процес, и като съдържание.
Бюджетът за следващата година ще бъде индикатор дали вървим в правилната посока.
Това заяви гуверньорът на БНБ Димитър Радев в интервю за
По отношение на понижената прогноза на МВФ за растежа на брутния вътрешен продукт на България той посочи, че това няма качествена разлика за растежа на икономиката. По думите му на фона на вътрешните и външните предизвикателства растеж над 2 процента на БВП може да се разглежда като сравнително положително развитие.
Димитър Радев засегна и темата за еврозоната. Управителят на БНБ отбеляза, че България е единствената страна, която е член на Европейския банков съюз, без да е член на еврозоната. Той добави, че в този контекст, подкрепата в банковите среди остава силна и конструктивна.
Според него покриването на критерия за инфлация е свързано с провеждането на разумна макроикономическа политика, която акцентира върху спешното дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизирането на монетарните и фискалните условия в страната. Във всички случаи говорим за много къс хоризонт и прозорец от възможности, които не трябва да се пропускат, поясни Радев.
По думите му, ако се стигне до отлагането на приемането на еврото, съществува риск от понижаване на кредитния рейтинг на страната и влошаване на условията за финансиране на нашата икономика, което експлицитно подчертават и рейтинговите агенции.
"При хлабав бюджет с хронични дефицити това са милиарди, които в крайна сметка бизнесът и домакинствата ще трябва да платят", подчерта Радев.
По темата за новите задължителни за банките лимити на показатели за ипотечно кредитиране, определени от БНБ, Димитър Радев заяви, че целта на тези мерки не е да затруднят кредитирането, а да създадат надеждна рамка за надзор и управление на потенциалните рискове в банковата система.
"С тези последни мерки, ние на практика активирахме пълния набор от макропруденциални инструменти, с които една централна банка разполага", допълни той.
Следва пълният текст на интервюто:
- В най-новия си преглед на световната икономика МВФ понижи прогнозата си за растежа на българската икономика до 2,3 на сто, докато през пролетта предвиждаше ръст от 2,7 на сто. Какви са Вашите очаквания?
- Няма качествена разлика между новата прогноза на МВФ за растежа на българската икономика през 2024 г. и прогнозата на БНБ, публикувана по-рано тази година. На фона на вътрешните и външните предизвикателства растеж над 2 процента на БВП може да се разглежда като сравнително положително развитие.
- Какво може да се направи, какви са възможностите пред БНБ, ако икономиката се забави повече от очакваното?
- Кредитите за бизнеса и домакинствата са ключов фактор за поддържане на икономическата активност на положителна територия. Това, което БНБ прави, е да калибрира своите мерки по такъв начин, че да постигне целите на макропруденциалната си политика, без да стагнира кредита, а по този начин и икономическата активност.
- По време на разговорите си във Вашингтон в рамките на годишните срещи на МВФ и Световната банка получавате ли подкрепа от Ваши колеги относно присъединяването на България към еврозоната?
- България е единствената страна, която е член на Европейския банков съюз, без да е член на еврозоната. В този контекст, подкрепата в банковите среди остава силна и конструктивна.
- Кога смятате, че България ще отговори на инфлационния критерий, който е определян като единствения, който страната ни не покрива, за да влезе в еврозоната?
- Отговорът трябва да се търси по линия на провеждането на разумна макроикономическа политика с акценти спешно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на монетарните и фискалните условия в страната. Във всички случаи говорим за много къс хоризонт и прозорец от възможности, които не трябва да се пропускат.
- Намираме се в период, в който предстои представяне на държавния бюджет за следващата година. Виждате ли някакви рискове в тази посока, които могат да се отразят на процеса по присъединяване към еврозоната?
- Точно за това говоря - спешно дисциплиниране на бюджета и като процес, и като съдържание. Бюджетът за следващата година ще бъде индикатор дали вървим в правилната посока.
- Смятате ли, че съществуват рискове за икономиката, както предвиждат някои рейтингови агенции, които биха могли да се реализират, ако се стигне до отлагане на приемането на еврото като национална валута?
- Рискът, който кредитните агенции експлицитно подчертават, е понижаването на кредитния рейтинг на страната и влошаване на условията за финансиране на нашата икономика. При хлабав бюджет с хронични дефицити това са милиарди, които в крайна сметка бизнесът и домакинствата ще трябва да платят.
- От началото на октомври влязоха в сила задължителни за банките лимити на показатели за ипотечно кредитиране, определени от БНБ. Очаквате ли новите критерии да затруднят отпускането на нови ипотечни кредити и отчитате ли вече ефектите от тях върху имотния пазар?
- Целта на тези мерки е не да затруднят кредита, който, както посочих в началото, е важен фактор за икономическата активност в страната, а да създадат надеждна рамка за надзор и управление на потенциалните рискове в банковата система. С тези последни мерки ние на практика активирахме пълния набор от макропруденциални инструменти, с които една централна банка разполага.
- Какво е общото очакване, което усетихте по време на срещите, за развитието на глобалната икономика и по-специално на тази в еврозоната и в ЕС?
- Открояват се две тенденции, една положителна и една отрицателна. Положителната е намаляването на инфлацията, а отрицателната е продължаващата липса на фискална дисциплина, която увеличава дълговото бреме. Тези тенденции имат ясни проекции и в нашата страна.
Какво четем:
🔴 Ад на АМ "Тракия" заради страшно меле, шофьорите си късат нервите / СНИМКИ🔴 "Вашингтон таймс": България е най-корумпираната страна в Европа, банки са свързани с пране на пари, трябва да я прочистим
🔴 Ето ги всички имена празнуващи на Димитровден и важно поверие за зимата и снега
Източник: Блиц