Като в научнофантастичен филм: Компания ще прави супербебета за богати родители: Гените на децата се избират преди раждането
Калифорнийският стартъп Heliospect Genomics, един от пионерите в областта на
"генетичните прогнози", предлага на
Видеоклипове под прикритие, събрани от Hope Not Hate, организация, посветена
на борбата с расизма и фашизма, показват ръководители на Heliospect, които открито
се хвалят с метод за
Всеки може да има колкото си иска деца и децата му да са здрави и умни.
„Ще бъде фантастично“, казва Майкъл Кристенсен, главен изпълнителен директор на Heliospect, във видео от ноември 2023 г.
В друго видео служител обяснява на клиентите, че Heliospect може да класира ембрионите по „IQ или някои „нежелани“ характеристики“, които според съобщенията включват риск от затлъстяване и психични заболявания.
Бизнес "в съответствие със закона"
Ръководителите на Heliospect казаха пред Guardian, че работят в съответствие със законите и разпоредбите на САЩ и Калифорния. Те добавиха, че в момента компанията работи в "стелт режим", докато се подготвя за публично пускане и че услугата все още е в процес на разработка.
На официалния уебсайт на компанията Heliospect Genomics обявява революционен подход към медицинската генетика, като приканва индивиди и семейства да отключат потенциала на генетичните данни, за да вземат информирани решения за здравето и благосъстоянието.
Можете също така да изберете пола на бебето
Преимплантационната генетична диагностика (PGD) позволява скрининг на ембриони за елиминиране на около 400 генетични заболявания, включително синдром на Даун и кистозна фиброза, и дори намаляване на вероятността от развитие на наследствен рак. В някои страни PGD се използва и за избор на пола на детето.
Експертите подчертават, че интелигентността е много сложна и все още недостатъчно проучена черта, оформена не само от стотици, но може би хиляди гени, но и от фактори на околната среда. Въпреки това Heliospect вече предлага избор на тази основа, което повдига редица етични въпроси.
- Предложението на Heliospect за подбор на ембриони въз основа на IQ поражда сериозни етични дилеми. Тази практика предполага подбор на черти, които не са пряко свързани със здравословното състояние, което може да доведе до общество, в което определени генетични атрибути се считат за по-висши - казва д-р Твртко Йолич, етик от Института по философия в Загреб.
Той добавя, че това напомня на евгеничните практики от 20-ти век, макар че сега е частна инициатива.
Йолич също така посочва, че селективната генетика на Heliospect може да създаде пазар на "дизайнерско бебе", където достъпът до генетично "подобрение" ще бъде достъпен само за тези с финансови средства, което допълнително задълбочава социалните неравенства и създава натиск върху родителите.
Учен баща на „бебе CRISPR“
Китайският учен He Jiankui стана известен през 2018 г., когато обяви, че е генетично модифицирал ембриони, използвайки метода CRISPR-Cas9, за да направи бебетата устойчиви на ХИВ. Близначките Лулу и Нана, родени през ноември същата година, бяха първите „CRISPR бебета“. Заради това действие той беше осъден на три години затвор, но през 2023 г. се върна към науката.
Днес Heliospect Genomics стои на ръба на технологичния и етичен въпрос: дали бъдещето на генетичния скрининг е насочено към „по-умните бебета“ и какви последици ще има тази практика върху обществото?
Какво четем:
🔴 Няма по-щастлива баба! Гала нагушка бебе Лора и я показа на света (ПЪРВА СНИМКА)🔴 Николай Марков погреба лидера на „Величие" и отсече: Дъно!
🔴 Всички с пари в 18 български банки са информирани за размера на гаранцията на влога им
Източник: За Жената