Симеон II за бежанците: Имаме нужда от 200-300 хиляди чужденци, които да работят тук



Царят каза тежката си дума за бежанците у нас.

Най-хубавото чувство е чувството на съпричастност, което може би в нашето общество липсва понякога.





Това заяви Симеон Сакскобургготски по време на дискусия в двореца „Врана“, посветена на темата на представяне на приноса на принудително разселените лица и застъпничество за приобщаване на бежанците в България, съобщи БТА.





Аз съм дългогодишен бежанец по принуда, така че имам специална емпатия към тази тема. Затова и днес реших да присъствам. Благодаря на всички, които се отзоваха и със своите знания ни обогатиха, както и допринасят за справянето с известни предразсъдъци и предубеждения, посочи той.





С голяма част от темите обществото би трябвало да се заангажира. Понякога има лично отношение към „чуждото“, към „външното“. Аз съм го виждал, например, когато съм бил някъде на училище в чужбина, когато ни гледаха с подозрение. В наши дни можем да преодолеем това и да свалим тази завеса, смята Симеон Сакскобургготски.





Имаме нужда от 200-300 хил. чужденци, които да работят тук. Никой не взима хляба на другия, но е въпрос на неизбежни съвременни закони, смята той.

Организатори на форума, който се провежда в царския дворец „Врана“, са „ПанЕвропа България“, Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) в България и Либералният институт за политически анализи (ЛИПА).





По данни на организаторите след ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. над 193 000 души са получили временна закрила в България. Като външна граница на Европейския съюз (ЕС), България играе решаваща роля за закрилата на бежанците и приема разселени лица не само от Украйна, но и от държави като Сирия и Афганистан. Въпреки това България остава една от малкото държави в ЕС без национална интеграционна политика.





Това събитие цели да подчертае значението на приобщаващите политики, които дават възможност на бежанците да упражняват пълноценно правата си и да допринасят активно за общностите, които ги приемат. Истинската интеграция се осъществява в рамките на общността, като насърчава взаимното развитие и устойчивост, които обогатяват както бежанците, така и приемащото ги общество, посочиха организаторите.





Форумът включваше дискусии, посветени историите на бежанците за приемащите ги общности, като участниците споделиха лични истории за постижения, устойчивост и позитивно въздействие върху развитието на общността. Сред участниците бяха Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат за бежанците в България, Петко Николов, служебен министър на икономиката и индустрията, заместник-министри на образованието и на труда и социалната политика, експерти, режисьори, писатели, представители на бизнеса.


Какво четем:

🔴 833 лева "Гражданска застраховка" за шофьор с 10 години зад волана на такава кола

🔴 Нито един синоптик в България не коментира още: Наводнения са прогнозирани от два модела

🔴 Черната Златка с първи бой на ринга

Източник: Petel



Коментари



горе