Защо е полезна тиквата?
Тиквата може да изглежда просто декорация на "Хелоуин", но всъщност е една от най-богатите на полезни вещества есенни храни, при това срещу минимален брой калории. Защо е важно да я включим в менюто си?
Една порция сготвена тиква съдържа 137 калории, но осигурява над 200% от дневната доза витамин А, 36% - от необходимото количество витамин К, 25% от фибрите и 22% от витамин Е. Освен това тиквата е добър източник на витамин В6, витамин С, магнезий, рибофлавин, желязо и калий.
Витамин А в тиквата идва от растителните пигменти, известни като каротеноиди. Те придават оранжевия цвят на този плод и се преработват в тялото във витамин А, обясняват специалисти. Витамин А е ключов за зрението, при бременност, за здравето на кожата и имунната система. Последното е особено важно на прага на грипния сезон.
Тиквата е полезна за имунната система и с другите си съставки - витамин С, витамин Е, желязо.
Един от каротеноидите - бета-каротинът, както и витамините С и Е играят ролята и на антиоксиданти. Антиоксидантите са важни за всички органи и цялостното здраве, защото пречат на свободните радикали да увреждат клетките, но имат роля и в намаляването на вредите от замърсената околна среда.
Фибрите в тиквата създават усещане за ситост, поради което тя е много подходяща и ако се опитваме да свалим някой и друг килограм. Те обаче са много важни и за регулиране на кръвната захар и нивата на холестерола, както и за доброто състояние на чревния микробиом. Фибрите в тиквата са от такъв вид, че тя е по-лека храна за стомаха и червата от други богати на влакнини храни като боба например.
Не е за подминаване и калият, който е много важен за контролиране на кръвното налягане, за здравината на костите, за бъбреците и сърцето.
Тиквата има предимството да е изключително многолика в кухнята. С мед и орехи е отличен десерт, просто сварена на пара може да ви замести следобедната закуска, а от нея се прави и засищаща кремсупа.
Много полезни са и тиквените семки, затова не ги изхвърляйте в кошчето след почистване на тиквата. Те са богати на протеин, здравословни мазнини, желязо, магнезий и цинк. Особено полезни са при урологични проблеми и за простатата.
Какво четем:
🔴 Малкович не издържа🔴 Издадоха разрешителни за строеж на 63 жилищни сгради в Пловдив с 2064 жилища в тях
🔴 Радина Кърджилова: Има човек, който ме държи здраво за ръката и се грижи за мен
Източник: lupa