Тотален обрат! Ново 20 за шофьорите след това решение на ВАС



Върховният административен съд отмени разпоредби от Наредбата на министъра на вътрешните работи за определяне на максималния размер на контролните точки, условията и реда за тяхното отнемане и възстановяване, както и реда за провеждане на допълнително обучение.





Върховните магистрати приемат, че оспорените разпоредби възпроизвеждат текстове от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, което е в противоречие с изискването на чл. 7, ал. 2 от Закона за нормативните актове /ЗНА/.





Наредбата като нормативен акт се издава за прилагане на отделни разпоредби или подразделения на нормативен акт от по-висока степен. Източник на вторичното право, каквато е наредбата не може да регулира обществени отношения, които вече са регулирани със закон.





Отменените от ВАС разпоредби са чл. 8, ал. 5, т. 1 в частта „с образователна степен магистър“; Приложение № 3 към чл. 10, ал. 8 в частта „всяка събота от месеца“ и чл. 2, ал. 7, т. 1 в частта „при условие, че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3 от ЗДвП“ от Наредба Iз-2539 от 17.12.2012 г., издадена от министъра на вътрешните работи /загл. изм. ДВ бр. 36/2018/.





Предмет на Наредбата е регулирането на обществените отношения, свързани с определянето на максималния размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение на водачите на моторни превозни средства /така чл. 1 от Наредбата/.





С оспорените разпоредби се урежда редът за възстановяване на отнети контролни точки /чл. 2, ал. 7, т. 1 от Наредбата/ и редът за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение на водачи на МПС /чл. 8, ал. 5, т. 1 и Приложение № 3 към чл. 10, ал. 8/.





Върховните съдии приемат като допълнителна тежест въвеждането на завишени изисквания за образователната степен на преподавателите, провеждащи допълнително обучение на водачите на МПС за възстановяване на контролните точки за извършени нарушения преди изтичането на двугодишния срок по чл. 158, ал. 1, т. 2 ЗДвП.





Съгласно ЗДвП, изискването към преподавателите, извършващи първоначалното обучение за издаване на свидетелство за управление на МПС е притежаването на образователна степен „бакалавър“ или „магистър“ – /чл. 12, ал. 1 и ал. 3 от Наредба № 37/02.08.2002 г. за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение/.





В тази връзка въвеждането на изискване за по-висока образователна степен на преподавателите, провеждащи допълнителното обучение е в противоречие с принципа на съразмерност по чл. 6, ал. 4 и ал. 5 АПК.





Ограничение и противоречие с нормативната уредба е и приложение № 3 към чл. 10, ал. 8 от Наредба № Iз-2539, според което разрешението за провеждане на допълнително обучение на водачите на моторни превозни средства се издава за определен ден от месеца - „всяка събота от месеца“. Формата на заявлението за издаване на разрешение за допълнително обучение не предвижда възможност заявителя да посочи ден от месеца за провеждане на обучението.

Решението на ВАС по административно дело № 8881 от 2023 г. може да бъде обжалвано пред петчленен състав в 14-дневен срок.


Какво четем:

🔴 Подробен ГРАФИК на почивните дни в за Коледа и Нова година, това са вариантите за дълга отпуска

🔴 Цънцарова: Ако ме уволнят от БТВ, по-добре да съм взимала голяма заплата

🔴 Лют спор между Пеевски и Петков в НС! Киро размахва пръст с изцъклени очи и налита на бой / СНИМКИ и ВИДЕО

Източник: Блиц



Коментари



горе