Скръбна вест! Почина прочут български режисьор


Неделя, 24 Ноем. 2024

На 84-годишна възраст почина големият режисьор Николай Георгиев, съобщиха негови ученици.





"Днес си тръгна геният на нашето време, бащата на българския експериментален театър, учителят, водачът, Господинът, променил лицето на нова България, посветил живота си на театъра, изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата – Николай Георгиев.





Заедно с него си отива и част от мен, заедно с него си отива част от нас – учениците и последователите му, но заедно с нас остава част от него", пише във Фейсбук Петя Йосифова.





Николай Георгиев е роден е през 1940 г. в село Кулата, Петричко. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година по-късно заминава да учи театрална режисура в школата на Йежи Гротовски във Варшава, където стажува като асистент-режисьор на Кажимеж Деймек.









След завръщането през 1968 г. създава първия студентски театър-лаборатория в България "Бим Бом", но по идеологически причини се налага да прекрати своята дейност. Мести се да живее в Прага, където става главен редактор на телевизия.





Двадесет години по-късно Георгиев се връща отново и създава Театър студио 4хС, или Студио за сценични синтетични средства, като театрална паралелка към 22 СОУ "Г. С. Раковски" в София. Желанието на му е да подготвя артисти, които да могат да боравят с гласа и тялото си и да са достатъчно гъвкави да работят с различни жанрове.





Сред учениците му са Петя Йосифова-Хънкинс, Иво Димчев, Орлин Павлов, Анна Пападополу, Елена Петрова, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ралица Кашова, Стефан Щерев, Йоана Захариева, Антоанета Добрева, Таня Кожухарова и много други.





През 1994 г. Георгиев въвежда към Пловдивския университет специалността "Сценично синтетично изкуство", в която продължават своето висше образование голяма част от учениците му в 22 СОУ. От 1996 до 1999 г. Николай Георгиев е директор на габровския Вариететен театър, а актьорската трупа е съставена от негови възпитаници от 4хС.





От януари 1998 г. театърът е със статус "театрална лаборатория", която извършва "по-перспективна и изследователска работа". След години на неуспешни преговори с община Габрово за цялостен ремонт на сградата, пострадала през наводнението от 1991 г., през 1999-а тя е запечатана поради несъстоятелност на материалната база и театърът е закрит.





През 2000 г. по молба на група студенти от Софийския университет и на тогавашния ректор проф. Боян Биолчев, Николай Георгиев е поканен да води театъра на Университета. Така се ражда Театър-лаборатория "Алма Алтер" - живият театър, а няколко години по-късно - двугодишната професионална квалификация "Авторски театър".





Театърът към Софийския университет "Алма Алтер" и днес не спира активно да работи, има стотици възпитаници и е носител на много награди по света. За приноса му за развитието на столицата през 2019 г. Николай Георгиев е отличен със Значка на София.





Николай Георгиев е бил и сценарист на над 150 постановки в България и чужбина, показани по цял свят, донесли множество награди и рецензии на международната театрална критика.

Поклонението пред големия режисьор ще бъде в четвъртък, 28 ноември, от 12 часа в църквата "Свети Седмочисленици".


Какво четем:

🔴 Известен актьор разкри: Караме се с жена ми, бурно се караме

🔴 Чака го модерен затвор за 35 милиона: Димо Алексиев сбъдна най-големия си страх

🔴 Млада учителка показа брутално невежество в "Стани богат"

Източник: Блиц



Коментари



горе