Брокери с мрачна прогноза за цените на имотите в София през 2025 г.



Брокери с тежка прогноза за цените на имотите в София през 2025 г. Пазарът на недвижими имоти в България преживява пореден период на интензивен растеж, но и пред редица неизвестни. Ниско кредитиране и голямо търсене – основни двигатели на пазара.





Полина Стойкова, изпълнителен директор на голяма брокерска компания, отбеляза, че пазарът на недвижими имоти в София се е запазил изключително силен през 2024 г. Основна роля за това изиграха ниските лихвени проценти, които останаха дори под нивата от миналата година. 





По думите й, това е ключов фактор за високата активност, подкрепена и от значителен ръст на отпуснатите кредити – 36% увеличение за деветмесечието спрямо предходната година.

„Наличието и достъпността на банково кредитиране са основните двигатели на пазара,“ подчерта Стойкова.





Средната цена на жилищата в столицата през третото тримесечие е достигнала 1840 евро на квадратен метър, като за завършени имоти на вторичния пазар стойностите варират между 2300 и 2500 евро на квадрат. В престижните райони цените достигат психологическата граница от 4000 евро, която само преди година беше 3000–3200 евро.





Дисбаланс между търсене и предлагане

Данните от пазара ясно демонстрират значителен дисбаланс – голямото търсене изпреварва значително предлагането, което ограничава изборите на купувачите и допълнително поддържа високите цени. Спадът на новите оферти с 10% само затвърждава тенденцията, като вторичният пазар в някои квартали практически липсва.





Интересът към по-големи жилища намалява заради нарастващите им цени, което обяснява защо 60% от сделките в София са за двустайни апартаменти. Тристайните съставляват 35% от продажбите, докато четиристайните и многостайните са едва 4%.





Инвеститорите се насочват към гъвкави схеми и крайградски имоти

Иван Козаров от друга броерска компания допълни, че основният интерес на купувачите е към проекти в начален етап на строителство.

„Гъвкавите схеми на плащане и разсрочените планове правят тези имоти по-достъпни и предпочитани,“ коментира той.





Д-р Мирослав Владимиров от Икономически университет – Варна, предупреди за тревожна тенденция – разкъсването на връзката между инфлацията и цените на жилищата.

„Цените на имотите растат значително по-бързо от инфлацията, което е индикатор за надценен пазар,“ отбеляза той.





Според Владимиров е важно пазарът да се върне към по-балансирани темпове на развитие.

„Много надценените пазари никога не свършват добре,“ заключи експертът.





Прогнози за 2025 г.

Очакванията за следващата година са цените да продължат да растат с умерени темпове – между 10% и 15%. Все пак, основни предизвикателства ще останат дисбалансът между търсене и предлагане, както и потенциалните рискове, свързани с прекаления оптимизъм на пазара.





Сигурно е обаче, че фокусът на купувачите ще се запази върху качествено строителство, добра инфраструктура и енергийна ефективност. Пазарът на недвижими имоти в София остава динамичен и перспективен, но изисква внимателен подход и навременни решения за устойчиво развитие.


Какво четем:

🔴 Андреа за Кубрат: Цял живот се бори за това / ВИДЕО

🔴 Гала показа внучката си

🔴 Съобщение от А1

Източник: Блиц



Коментари



горе