Дадоха с 57 лева повече към пенсиите



Въпреки въпросителните около минималните пенсии и това в какъв размер те трябва да бъдат изплатени - днес пенсионерите получиха сумите след увеличението от миналото лято. До казуса се стигна след изтичането на бюджета на Общественото осигуряване за 2024 г., който от 1 януари вече не действа. Размерът на минималната пенсия е записан само там, предаде Нова тв.





До последно българските пенсионери не бяха наясно дали този месец няма да вземат по-малко пари спрямо предходните. В крайна сметка окончателно вчера всички, които взимат минимална пенсия, получиха 580 лева - с 57 лева повече. 





Това е сумата след актуализацията на пенсиите през юли миналата година. Съмненията бяха около това дали заради неприетия бюджет, или липсата на удължение на миналогодишния пенсионерите няма да получат сумата от януари миналата година - 523 лева. И днес служебният финансов министър Людмила Петкова потвърди, че промени няма да има.





Минка Димитрова е посветила живота си на това да обучава. Има дългогодишен стаж като учител, но въпреки това получава минималната пенсия за страната. Не крие, че се лишава от много неща. „Работил си 40 години и някак си не е редно - подигравка е с възрастните хора”, коментира учителката. „Ако бяха направили така да сме на минималната пенсия от януари миналата година… Хората разчитат на тези пари. Какво са 580 лв.? Аз сега ще отида и половината ще ги дам за лекарства за мен и за съпруга ми”, споделя пред Нова тв Минка.





Текстовете, които дефинират действия в ситуация без приет бюджет, предизвикаха и различни тълкувания. „Няма действащ влязъл в сила закон, който да постанови нов размер, а ако бъдат изплатени нови размери на пенсиите - това би било нонсенс. Същият е и казусът с минималната работна заплата”, коментира Михаил Кръстев от Съюза за стопанска инициатива.





„Има законово правило - швейцарско правило, което определя колко да бъде актуализацията. Тя не зависи толкова от Закона за държавния бюджет. По-скоро осигуряването на средствата минава през Държавния бюджет, затова е добре да има приета план-сметка", обясни старши икономистът в „Отворено общество” Георги Ангелов.





По думите на служебния финансов министър в Закона за публичните финанси е разписано, че в хипотеза на неприет бюджет разходите се извършват в размери не по-големи от тези за същия период за миналата година, но след като се отчетат влезли в сила нормативни актове на Народното събрание.


Какво четем:

🔴 Виктор от "Биг Брадър" подхваща нов бизнес в София

🔴 Известен музикант: Жертвах любовта си с Лили Иванова

🔴 Здрава Каменова: Бабите ще се стресират много от еврото и центовете

Източник: Petel



Коментари



горе