Финансист: Цените на имотите ще паднат с 20 процента с еврото


Понеделник, 21 Април 2025

Какво ще се случи с цените на имотите в България, след като страната ни стане член на еврозоната? От много години еврото вече е „въведено“ у нас що се отнася до имотните сделки, тъй като цените се обявяват и сделките се сключват предимно в единната европейска валута. Бъдещето обаче остава неясно… 





Възможни спекулации с цените

При присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2025 г. е възможен ръст на цените на имотите и евентуален опит за спекулация от страна на някои участници на пазара, смята брокерът на недвижими имоти Димитър Калайджиев. „Някои хора ще се опитат да спекулират с цените, но пазарът ще си ги отрегулира сам,“ обясни той в интервю за Радио „Фокус“. 





Присъединяването към еврозоната може да доведе до промени в лихвите, които вероятно ще достигнат нивата на лихвите в другите страни-членки, но Калайджиев очаква, че ниските лихви ще се запазят поне за следващите три-четири години, което би означавало продължаващ силен интерес към пазара.





Очаква се и засилен интерес от външни инвеститори при влизане в еврозоната, но брокерът смята, че когато пазарът е движен основно от българското население, той е „по-предвидим, по-стабилен и няма балонизиране“.

Най-голямото поскъпване в Евросъюза

Тази дни стана ясно, че България заема първо място в Европейския съюз по поскъпване на жилищата през последното тримесечие на 2024 година. Според Евростат цените на имотите у нас са се увеличили с рекордните 18,3% на годишна база.





"Това е съвсем нормално. Намираме се в дъното на таблицата като цени. В Белград има сделки за 11 хил. евро на квадрат. Не съм чул и видял да има спад при имотите в Европа. В момента има повишено търсене заради очакваната инфлация от влизането в Еврозоната.

ова ще влияе и през следващата година. С влизането в Еврозоната чакаме да влязат и чужди инвестиционни фондове, които ще купуват имоти на едро и това ще доведе до ново поскъпване. Това са само очаквания. Всичко поскъпва, а и заплатите се вдигат", коментира брокерът на недвижими имоти Красимир Попов пред телевизия България он ер.





Положително влияние

Очаква се влизането на България в еврозоната да има положително влияние върху цените на имотите, смята консултантът и анализатор Добромир Ганев. Според него проучвания показват, че в повечето случаи, когато страни влизат в зоната на единната европейска валута, цените на имотите се увеличават. Например, в Латвия, година преди влизането в еврозоната, цените са се увеличили с 6%, а след това със 7,3%.





Ганев изтъкна пред българската телевизия "Блумбърг", че очакванията за покачване на цените след влизането в еврозоната са свързани с повишеното търсене на жилища, което е резултат от увеличеното доверие на купувачите и инвеститорите. В момента много хора изчакват, за да видят как ще се отрази приемането на еврото на пазара, което води до увеличаване на търсенето.





Въпреки краткосрочните колебания на пазара, които могат да се наблюдават, дългосрочните прогнози сочат, че влизането в еврозоната ще доведе до стабилизиране и покачване на цените на имотите, което е свързано с повишаване на стандарта на живот и доходите на населението, категоричен е Добромир Ганев.





Краткосрочни ефекти

Според Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на голяма софийска брокерска фирма, въвеждането на еврото може да доведе до краткосрочен ръст в търсенето, но не е задължително да повлияе на цените в дългосрочен план.





"Жилища при нас се купуват предимно за живеене. Отражението на евентуалното влизане в еврозоната има два погледа – на пазара на недвижими имоти влияние оказват неочакваните събития, влизането в еврозоната не е такова, но за него нямаме решение, което може да създаде ръст в търсенето за краткосрочен период. Много е трудно да се прецени дали влизането в еврозоната ще бъде този фактор, който ще доведе до спад на цените на жилищата", обяснява Владимиров.





А колежката му от друга голяма агенция за недвижими имоти Полина Стойкова е скептична, че само този фактор – влизането в еврозоната – ще доведе до значително повишение на цените. „Този ефект като че ли вече се изконсумира, защото вече доста време говорим за еврозоната. От второто полугодие на миналата година видяхме ускоряване растежа на цените и както беше спаднал до около 6-7% в София, така видяхме в края на годината ръстове от 17% на годишна база“, каза тя.





Други посредници на имоти, обаче се осланят на практиката в други държави. Там цените на жилищата през първите две тримесечия след влизането в сила на еврото като законна парична единица, са се увеличили с около 13%. Това според, тях е възможно да се случи и у нас.





Опасност от финансови загуби

Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20 на сто, съветва финансистът Камен Колчев.

„Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна култура, хората си знаят – или депозит в банката, или имоти. А това не е правилно. Имотите са добра инвестиция, но са дългосрочна инвестиция, а когато ти потрябват пари по-бързо, излизането от недвижимия имот е много бавно и много скъпо”, предупреди Колчев в интервю за БНР.





„В училище не се обяснява на децата как се правят пари, как се управляват пари и как парите могат да носят пари. Трябва да се започне още от там. Ние сме наследили още от социализма негативизъм към този тип предмети и знания. Още от общообразователните училища трябва да започне инвестиционната култура”, казва Колчев, запазвайки песимизма си по отношение на инвестирането в недвижими имоти.


Какво четем:

🔴 Веселин Маринов разкри гореща новина за жената до себе си

🔴 Помните ли Супер Бианка?! Не е за вярване какво й се случва след тежката диагноза рак

🔴 Софи Маринова омая турска звезда и обяви сензационна новина

Източник: Petel



Коментари



горе