Инвалид прави втори макет на испански галеон, стоейки… на един крак
ИНВАЛИД ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПРАВИ ВТОРИ МАКЕТ НА КОРАБ, СГЛОБЯВАЙКИ НАД 30 ХИЛ. ОТДЕЛНИ ЕЛЕМЕНТА, КАТО ПРЕКАРВА ПОВЕЧЕТО ВРЕМЕ НА ЕДИН КРАК. Иван Христов няма тазобедрена става и се придвижва трудно. За да закрепя някои от детайлите, които са с дължина от няколко милиметра, моделистът се набирал на мускули, разказва пред „Борба“ самият той. Преди няколко години описахме одисеята на Иван покрай направата на първия му кораб, което му отнема почти две години и колосален труд при непривичните обстоятелства. В момента той се е заел да прави и втория си галеон, който е точен макет на плавалия под испански флаг през 16 век „Свети Йоан Кръстител“.
“Голяма страст ми е, докато монтирам някои от детайлите, се е случвало да работя по 2 – 3 дни. Приспособил съм си и доста инструменти, защото дейността изисква много фина работа и голяма концентрация. Имал съм доста предложения да продам кораба, даже за немалки и примамливи суми, но той ми е животът и не искам да се разделям с него“, разказва Иван.
Някои от частите на кораба са били толкова фини, че човек може да ги постави на мястото им само с помощта на пинсети и лупа. Христов е трябвало да преодолее и проблема с недъга си. Амбициозният мъж е бивш военен и калената от „казармените години“ воля му помага и в хобито.
СЪЗДАВАЙКИ „ЙОАН КРЪСТИТЕЛ“, Е ИЗУЧИЛ И ЦЯЛАТА ИСТОРИЯ НА ПЛАВАТЕЛНИЯ СЪД. Корабът, чието второ подобрено копие в момента се прави в скромния апартамент на Иван в близост до пожарната във Велико Търново, е бил строен в корабостроителницата в Тоскана. Излиза на вода през 1596 г. и за времето си е бил истинско страшилище с огневата мощ на своите 24 оръдия. Използван е изцяло в битката с пиратските армади, които са били един от най-големите проблеми за испанските търговски кораби. Едно от най-трудните неща за сглобка са бордът и такелажите. Обшивката се оформя летвичка по летвичка, които са с широчина по-малка от сантиметър, за да се изпълни мащабът и постигне максимална автентичност. След като е направен корпусът, минава на фин шлайф и боядисване. Всичко се прави на ръка и само с помощта на върха на пръстите. Тъй като Иван е прикован в инвалидна количка, за да достигне и монтира доста от детайлите, е трябвало да се изправя и придържа на един крак, докато крепи с пръсти и залепя части от по няколко милиметра. Създаването на галеона му е коствало над 800 лв. за отделните елементи, материалите, боите и лаковете, както и крепежни приспособления и фина шкурка.
„Беше огромно предизвикателство за мен, защото никога не се бях занимавал с корабомоделизъм, а освен това съм и инвалид и за мен се изискват много повече усилия, отколкото би вложил нормален човек. Радвам се, че успявам. Хората с недъзи развиват волята си”, категоричен е Иван Христов.
Стилян НАЙДЕНОВ
Снимка Светослав СТЕФАНОВ
Какво четем:
🔴 Родопски села🔴 БЪЛГАРИЯ
🔴 Легендата за Крумовите дупки
Източник: Борба.БГ