Нарът помага и на душата, и на красотата
Нарът царува през есента. Той е крал сред плодовете заради короната си, а и помага за сърцето, за душата и за красотата. Още древните са разгадали магичните му свойства и са го нарекли «еликсир на живота».
В Китай е символ на дълголетие, в Средиземноморието – свещено дърво, за арабите – чудодейно растение, за римляните – плод само за богатите. За него се споменава в свещени писания като Библията, Тората и Корана. Според някои дори забраненият плод в Райската градина e бил нар, а не ябълка.
Коронованият плод е изключително богат на витамини C, B1, B2, B6 и B12, E, К, Р и провитамин A. Също и на манган, фосфор, магнезий, силиций, хром, никел, калций, мед, желязо. Има още плодови киселини, аминокиселини, нишесте, целулоза, масла и дъбилни вещества.
Нарът съдържа пуникалагин, който пази сърцето, като намалява лошия холестерол и кръвното налягане. Плодът помага за добро храносмилане, заздравява костите и повишава устойчивостта към радиация.
Нарът отървава от излишни килограми и се препоръчва в диетичното хранене. Познат е и като силен афродизиак.
Нарът е мощен подмладител. Още Клеопатра е гладила бръчки с вълшебния сок.
Плодът е пълен с антиоксиданти, които се борят с вредните свободни радикали. Стимулира регенерацията на клетките и възстановяването на тъканите. Нарът предпазва епидермиса и дермата и затова присъства в много кремове и лосиони. Има доказано подхранващо и избелващо действие за кожата, стимулира растежа на косата и заздравява ноктите.
Сокът от нар почиства прекрасно лицето и тялото. Помага при акне и се използва като избелващо средство при пигментни петна и лунички.
Сокът играе ролята и на вода за уста, тъй като се справя с проблеми в устната кухина и неприятен дъх.
Маслото от нар от векове се използва за разкрасяване и днес е сред най-ценените съставки в козметиката. То е богато на витмини С и В5, полифеноли, фитоестрогени, желязо, калий и мастни киселини. Съдържа три пъти повече антиоксиданти от червеното вино и зеления чай. Стимулира производството на колаген и еластин, стяга и изглажда кожата, помага за предотвратяване на хиперпигментация, старчески петна, фини линии и бръчки, както и пази от вредните слънчеви лъчи.
Маслото от нар е много ефикасно за подхранване на сухата, напукана и раздразнена кожа, тъй като съдържа пуникова киселина, която хидратира и предотвратява загубата на влага.
Но помага и при акне. Регулира производството на себум и се бори с появата на комедони.
Маслото от нар действа изключително благотворно и на косата. То се включва в много козметични продукти, тъй като възвръща блясъка, подхранва и съживява изтощената и увредена коса, стимулира растежа. Балансира pH на скалпа и го хидратира в дълбочина, предпазва косъма от вредните химикали и замърсяванията.
Маслото от нар се използва в почти всички козметични продукти, включително сапуни и бои за коса. Но освен в купените разкрасяващи тубички екзотичният плод попада и в най-различни домашни маски.
Лицето засиява с маска от две лъжици сок от нар, по една от лимон и сметана.
Защита на кожата от зимните студове се получава със смес от сок от нар, сметана и зехтин.
При суха кожа се смесва сок от нар и мед. При повечко бръчки към сместа се добавят зехтин и разбит белтък.
Нарът е много подходящ за пилинг маска. Зърната му се намачкват с хума и се масажира с кръгообразни движения. Друг вариант е с царевично брашно.
Сокът помага и при косопад, като към четири лъжици се добавят три разбити жълтъка.
От няколко смачкани зърна нар и няколко капки бадемово масло се получава подмладяващ крем за ръце и нокти.
Самото хапване на вкусния плод вталява и разкрасява. Сокът обаче трябва да се пие разреден, за да не дразни стомаха.
Какво четем:
🔴 Царица Елеонора Българска🔴 Копривщица - град магия
🔴 Борисов: Банда некадърници сътвори паниката на летището
Източник: Животът днес