Ще раждате в Англия? Ето какво трябва да знаете
Ако сте сред българките, на които им предстои да родят първото си дете в Лондон, или изобщо във Великобритания, то вече би трябвало да сте започнали да се запознавате с основните моменти от това да сте майка на Острова. Ако обаче сте още в началото, то има някои неща, с които неминуемо ще се сблъскате. Бъдете подготвена!
Във Великобритания броят на посещенията при акушер-гинеколога е доста ограничен. По време на първата визита лекарят преглежда бъдещата майка и й предлага да си избере медицинско заведение, в което да роди. По-нататък на жената й предстои да си избере акушерка, с която ще общува по време на цялата бременност, раждането и следродилния период. Често назначават две или три акушерки, тъй като поради голямата натовареност една не би могла да гарантира, че ще бъде на разположение в нужния момент. Акушерката се обръща за помощ или съвет към лекаря, ако възникналият проблем не е в компетенциите й.
А за всички останали въпроси, бъдещата майка се обръща към нея. На практика раждането също протича без вмешателството на лекаря (ако няма усложнения) и обикновено присъстват няколко акушерки. Лекарят взема участие само при възникване на усложнения.
В Англия съществува държавна медицинска система (NHS) - това е гаранция за безплатно обслужване. По принцип повечето от бъдещите родители се ограничават до ползването на тази услуга. Някои предпочитат да работят с акушерки, които наблюдават бъдещата майка през цялата бременност, но това се отнася изключително за малките градове и села, където хората са по-малко и подходът може да бъде индивидуален. В Лондон акушерките са много натоварени. NHS организира и курсове за млади родители. Обикновено това са 4-5 занятия, където акушерките разказват за протичането на бременността и раждането, а също и за основните грижи за новороденото и принципите на кърмене.
През 1993 г. във Великобритания се развива модел на акушерска помощ, който се казва „едно на едно". Всяка бременна получава не само възможност през целия период на очакване на бебето да я наблюдава една акушерка и да ражда заедно с нея, но и да провежда всичките си срещи със специалиста вкъщи. Акушерката отива в дома на своята бременна, където прави прегледа и анализите.
Английската медицинска система предполага пълно общуване между акушерката и бъдещата майка по време на бременността. Акушерките имат висока квалификация и са способни да се справят с повечето проблеми без участието на лекар-гинеколог, което на чуждестранните пациентки им се струва много странно.
Към родилното се препоръчва да се отправите, когато контракциите ви станат на 5 мин. Родилните стаи са индивидуални, по правило в тях има телевизор и стереосистема. Някои клиники разрешават само присъствието на мъжа, в други правилата са малко по-различни и на раждането могат да присъстват 2-3-ма човека. Веднага след раждането бебето се слага на гърда.
След като първоначалната еуфория от ражданет на бебето премине, е време да се пристъпи към изваждането на необходимите документи. Когато то се роди в Лондон ще трябва да си извадите акт за раждане от службата за раждания и бракове във Вашия кансъл по местоживеене. Имате време да получите акта за раждане до 50 ден на детето. Обикновено издават розов (съкратен)вариант на акта за раждане и зелен (пълен) акт за раждане, като в зеления се вписват и имената на бащата и майката на бебето. Отбележете, че въпреки че е родено във Лондон или във Великобритания Вашето бебе не е британски, а български гражданин.
След това за да узаконим акта за раждане( да важи и пред българските власти ) трябва да положимапостил на акта за раждане. Това се прави от Външно министерство на Великобритания (FCO) по определена процедура.
След това акта за раждане на бебето с положен апостил трябва да бъде преведен на български език в Лондон от някой от заклетите преводачи към посолството на Р България в Лондон. Има списък на сайта на посолството със заклетите преводачи.
На преведения акт за раждане с вече положен апостил се прави заверка в консулската служба в посолството.
С така готовия документ в присъствието на бебето и на двамата родители може да се извади временен паспорт, за да можете да приберете бебето в България. Отбележете, че не може да извадите нормален паспорт на бебето веднага, защото бебето няма ЕГН.
Ако някой от родителите няма да може да се прибере с бебето и другия родител е необходимо да направите в консулската служба на посолството Пълномощно към другия родител за вадене на документи и на паспорт на бебето, както и Декларация по образец за изкарване на бебето през границата на България. За това е добре да ползвате услугите на консулските ни служители, които са единствено оторозирани за този вид консулски услуги във Великобритания.
След като бебето и родителя/родителите са в България по местоживеене на майката в общината в служба "ГРАО" се вади български акт за раждане с ЕГН на бебето с лична карта на майката и вече подготвения по описания от мен начин акт за раждане от Лондон.
След като имаме акт за раждане с ЕГН на бебето в България и в присъствието на родителите и бебето му се вади първи паспорт в най-близкото поделения на МВР по местоживеене, а на границата при излизане от България се представя копие на Декларацията за напускане на България от бебето, придружено от другия родител.
Какво четем:
🔴 Елиминирайте остатъчна кашлица след заболяване🔴 Детските надбавки за първо дете скачат с 2 левa
🔴 30 лв. глоба, ако пуснеш крава на магистралата
Източник: novini.london