Пътуване по екзотичната Велека.



   Велека е най-голямата и най-дългата странджанска река (147 км). Извира от вр. Демиркапу в Турция и навлиза в България с красиви проломи. Велека е плавателна 8 км от устието си до местността Царското кладенче и в този участък е интересна за почитателите на водния туризъм. Река Велека попада в Средногорската тектонска зона на парк „Странджа”. Устието на р. Велека е обявено за защитена местност със Заповед №608 от 01.09.1992 г. Обявена е с цел запазване на старите дъбово-букови гори и живописния каньон на р. Велека. Обхваща средното течение на реката, където тя преминава през карстов район и образува множество меандри. Защитената местност Устие на р. Велека има площ от 1511 ха. Разположена е при устието на едноименната река и долната част от водосборния й басейн, на територията на гр. Ахтопол, с. Бродилово, с. Синеморец.

 Геоложките феномени в защитената местност са свързани с действието на т. нар. Ахтополска вулканска постройка от епохата на късната креда (преди 70 млн. г.), отговорна за образуването на едни от най-живописните геотопи по българското черноморско крайбрежие: фиордоподобните брегове от вулканичен произход. Устието на Велека е най-живописното кътче по българското черноморско крайбрежие. Опазва долината на Велека, пясъчната коса (дълга около 500 м) и част от черноморското крайбрежие. Тук се срещат защитените и редки растения като морски отантус (Otanthus maritimus), приморски ранилист (Stachys maritima), приморски морков, крайморско чадърче, а застрашената жълта водна лилия (Nuphar lutea) се среща единствено тук за територията на природния парк.

 Над защитената местност преминава ръкав от най-големия миграционен път на птиците в Източна Европа - Via Pontica. Извън гнездовия период по долното течение на Велека могат да се срещнат птици, които или презимуват, или просто почиват по време на прелета, сред които защитените и застрашени – дяволица (малък корморан - Phalacrocorax pygmeus)), ням лебед (Cygnus olor), вечерна ветрушка (Falco vespertinus), червеногуша гъска (Branta ruficollis), а в морето, в близост до брега – черноврат гмурец (Podiceps nigricollis), качулат корморан (Phalacrocorax aristotelis), червеноклюна (Netta rufina) и тръноопашата потапница (Oxyura leucocephala), бял ангъч (Tadorna tadorna), гривеста рибарка (Thalasseus sandvicensis), малка черночела чайка, буревестник (Puffinus puffinus) и др. Сред установените в р. Велека риби 7 са включени в Червената книга на България (списък на застрашените от изчезване видове в страната) – змиорка (Anguilla anguilla), див шаран (Cyprinus carpio), лупавец (Rutilus rutilus), атерина (Atherina hepsetus), брияна (Chalcalburnus chalcoides) и др. По прилежащото черноморско крайбрежие често могат да се видят и представители на морските бозайници – трите вида делфини, описани за Черно море - афала (Tursiops truncatus), черноморски делфин и муткур. Осемнадесет от видовете риби, срещащи се в двете крайбрежни защитени местности Устие на Велека и Силистар, са проходни и обитават както сладки, така и морски води. Сред тях змиорката(Anguilla anguilla), резовският харип (Alosa kessleri) и кавказкото попче (Gobiidae) са включени в Червената книга на България.

 Защитените местности Устието на р. Велека и Силистар са част от комплекса с национално значение „Велека-Резовска”. Комплексът е приоритетна влажна зона в България с изразено значение за опазване на водолюбивите птици. В границите на комплекса „Велека – Резовска” се съобщава за присъствие на един от световно застрашените видове бозайници - тюлена монах (Monachus monachus), а край заливните гори на Велека и Силистар през последните години се среща и друг световно застрашен бозайник – рисът (Lynx lynx).

 За любителите на екологичния туризъм в Устие на р. Велека има изградени няколко екопътеки и маршрути:  Геоложка пътека „Естествен музей на палеовулканологията”, Маршрут Устие на р. Велека – м. Царското кладенче – с. Бродилово, Левият бряг на Велека. Долините на реките Велека и Младежка са предпочитани места за бивакуване. По цялото черноморско крайбрежие на парк „Странджа”, в гр. Малко Търново и селата Бродилово, Кости, Граматиково, Българи и Бръшлян можете да наемете частни квартири или къщи за гости. Само покрай морето има къмпинги, във вътрешността на парка все още няма такива.


Какво четем:

🔴 300 моми носят пити за задомяване в "Св. Никола" в Асеновград

🔴 ХАДЖИ ДИМИТЪР.

🔴 Студентка от Разлог отказа специализация в Германия, за да гледа крави

Източник: УЧИТЕЛИ



Коментари



горе