21 на сто ръст на пътуванията в страната
21 на сто ръст на пътуванията в страната за последната година отчитат от Министерството
на туризма. Това са почти половин милион българи повече, които са избрали родината
като туристическа дестинация.
Така общият брой на почиващите у нас за последните 12 месеца набъбва до 3,05 млн. души.
Петък от ведомството отчетоха какво са свършили по кампанията за насърчаване на вътрешния туризъм. За нея бяха отделени общо 3,1 млн. лв. За да се рекламира страната ни, са създадени общо 52 телевизионни клипа.
Акцент в тях са т.нар. 50 малко познати обекта. Два от клиповете са обобщаващи и всеки струва 30 000 лв. При единия дори е използван дрон. Излъчени са 32 предавания от по 30 минути, както и 32 рубрики по 5 минути. В по-големите градове и магистрали са били разположени общо 92 билборда, а в пресата са отпечатани над 100 статии по темата. Видеобанерите в интернет пък са гледани 101 000 пъти, обясниха от "Бранд ООД", които са изпълнителни на проекта.
Около 30 процента, или 1,9 млн. души, са гледали рекламите, показват пък данните на агенция ЕСТАТ, която е била натоварена да провери ефективността от кампанията. Прекият ефект от нея обаче е много по-скромен. Едва 11 процента са решили да пътуват в страната, след като са изгледали рекламните клипове. Това са близо 350 000 души.
Кампанията има слабо влияние и върху намеренията за пътуване през следващите 12 месеца. Това се отразило само на 3 на сто от българите, или общо 180 000 души. Около 6,4 на сто от българите пък са посетили поне един от 50-те обекта, което отговаря на 350 000 души. Едва половината от тях обаче са отишли заради рекламата. Предпочитанията да се пътува в България се влияе по-скоро от привлекателността и изгодността на офертите, стана ясно от думите на Яна Спасова от ЕСТАТ.
Има обаче ръст относно информираността. Над 35 процента от сънародниците ни, или 2,2 млн. души, вече са чували за въпросните 50 малко познати обекта вследствие на рекламата. По думите на Спасова тя е стимулирала хората, които традиционно почиват в чужбина, да обърнат внимание и на родината. Цената на един привлечен турист спрямо инвестираните пари в кампанията е около 6 лв. Това е поне три пъти по-ниско в сравнение със страни като Швеция, Украйна, Русия, Полша и Германия. Там тази цена е около 17 лв.
Като цяло българите предпочитат предимно морския туризъм, след това се нарежда културният, спа, екологичният и селският туризъм. Ски туризмът е последен. Най-харесвано е Южното Черноморие - Созопол, Несебър, Китен, Поморие, Приморско.
Почти 1/3 от пътуванията през лятото на 2014 г. се осъществяват в тези пет населени места. Боровец, Велинград и Банско пък са предпочитани както през зимния, така и в неактивния туристически сезон. Там са съсредоточени около 35 процента от пътуванията през зимата и 20 на сто от тези през пролетта и есента.
Какво четем:
🔴 Мъдростите на Мечо Пух🔴 Поглед към българското кино: филмът Куче в чекмедже (1982)
🔴 ТАЙНИ НА БЪЛГАРСКОТО ХОРО
Източник: Новинар
Коментари
![](./i/blank.gif)