На Никулден: Скъсай копчето на шарана!
Никулден е голям православен празник, посветен е на свети Николай Чудотворец Мирликийски. Светецът се почита като избавител на пленниците
и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. В "жертва"
утре се принася риба, най-често шаран, който се смята за слуга на светеца. Може
да сервираме на семейната трапеза и типичното българско ястие за този празник,
наречено "рибник" - шаран в тесто.
Той се пече в пещ, заедно с обредните хлябове - по два за всеки дом. Те се освещават в църква или вкъщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и самуните задължително се изяждат на вечеря. Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите. В деня на свети Николай чудотворец освен рибник и обредни хлябове, на масата трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, сърми, чушки, боб.
Важно е да се знаят тънкостите при приготвянето на рибника, в противен случай ястието ще има горчив вкус. Люспите на шарана се чистят лесно, ако го потопите за няколко секунди във вряща вода. После перките се отрязват с ножица. Изчистената от люспите риба се разрязва по дължината на корема - до хрилете. Трябва внимателно да отстраните вътрешностите, така че да не скъсате жлъчката и червата. Ако сте избрали шаран, задължително махнете така нареченото "седефено копче" или "горчиво кокалче", както се нарича в някои краища на България. Това е кокалче на върха на главата при свръзката с тялото. Ако остане, ястието, което ще приготвите, ще има горчив вкус.
Не бива да накисвате почистената риба във вода - трябва просто да я измиете с обилна водна струя. След това я подсушете с чиста кърпа и я напръскайте отвътре и отвън със смес от лимонов сок и вода. Така рибата трябва да престои поне един час, след което вече може да се готви, пече или пържи. Друг начин за освежаване на шарана е вместо да го пръскате с лимонов сок и вода, да го оставите за половин час във вода и малко оцет. В такива случаи в българската традиционна кухня се използва и винена киселина тригия - втвърдена утайка от вино по стените на бъчвите, която се изсушава и съхранява в платнена торбичка.
Пази от зли сили
Както костите на гергьовското агне, така и костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката. Вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие. Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича "кръхче", възрастните жени пришивали на шапките на децата, за да ги пази от зли сили и уроки. Според поверието люспа от шаран в портмонето привлича пари. /Марица.бг
Какво четем:
🔴 За 13-ти път фасуленото топче даде старт на празника на Смилян🔴 Къщата на Буров става Пионерски дворец
🔴 Новини България Ти какво пожертва, за да има и утре България?
Източник: Марица
Коментари
![](./i/blank.gif)