Детска рисунка от Плевен в японски учебник по изобразително изкуство
Далия Гетова е на 4 г. В плевенската школа “Колорит” е нарисувала стария български
обичай лазаруване. Момичето от картината е облечено във везана народна носия,
в шевиците преливат пурпурни и слънчеви бои.
“Лазарка” на Далия става емблема на световния конкурс “Лидице” в Чехия през 2013 г. Това е най-големият успех на българче, оценяват от журито на международната детска изложба.
В Япония пък научават за 7-годишния Венислав Ангелов от Плевен. Творбата му “Българска мома” е удостоена със златен медал от международно състезание в Токио,
преборила е близо
5000 рисунки
на връстници
от 29 националности. “Българска мома” влиза в японски учебник по изобразително изкуство със 100-годишна история.
И в Индия се говори за България, когато към Плевен тръгват 17 медала - 2 златни и 15 сребърни. Завоювани са в конкуренция с деца от 105 държави.
“Колорит” е призната и в Хонконг, там 3 деца рисуват на пленер. Щампата от колекцията им “Цветя” е върху тениските на всичките 75 участници от 20 държави.
През юли т. г. 3 деца от “Колорит” рисуват пред Белия дом във Вашингтон, след като стават
победители на
световната олимпиада
по изкуствата в САЩ
8-годишната Инна Чулева, 10-годишният Никола Ангелов и Кристина Гечевска, на 12 г., представят България на V световен артфестивал в Щатите. За да покажат духовното ни наследство, плевенчани се появявят в национални носии на заключителната церемония.
През октомври малките художници триумфират в Португалия. Връщат се с 30 медала - злато и сребро. В музейния град Евора творчеството на “Колорит” е познато - за 16 г. школата е спечелила над 400 награди. Солидната ѝ биография я изкачва в топ 10 в света.
През ноември “Колорит” подрежда 150 творби - живопис, рисунки, батик, щампи и графики, в детската художествена галерия “Изопарк” в Москва.
Младите български художници притежават голямо разнообразие от художествени техники и смело интерпретират, отдавайки почит на красотата на народните мотиви и националната носия, единодушни са експертите. Плевенската изложба в руската столица продължава до 20 декември.
“Наградите са над 5000, пристигат от всички краища на планетата. Вече е трудно да се обобщят”, казва Майя Ананиева - художничката, която създаде “Колорит” преди 25 г.
Тя сравнява работата в школата с безкрайна олимпиада. Хубаво е да покориш върха и да станеш първи сред 20 000. За да запазиш шампионската титла обаче, освен дарование е нужен и характер на боец.
Децата се радват на наградите, но не се опияняват от успеха. Задава се нова тема и започват отначало.
В непознатия чуден свят на изкуството няма лесни пътеки - всички са с равен старт и винаги трябва да се доказват.
За да попаднат в “Колорит”, малките трябва да са навършили 4 г. Водят ги родители и педагози от забавачниците, които първи са усетили увлечението им.
Тези деца нямат насита на рисуване, будят се дори нощем и запълват всякакви хартийки. Някои обаче имитират анимационни компютърни герои и буквално потъват в копирането. Задачата на педагога е да ги откъсне от лесното обсебване и да ги отведе в лабораторията на творчеството.
Като диригент на голям оркестър Майя дава посоката. За нея всяко дете е отделен свят. Едни заливат с ярки тонове - червено, оранжево, жълто. Други смесват в невероятна палитра. Трети стаяват багрите и емоциите си. Ключът към тази вътрешна нагласа е винаги различен.
“Важното е децата да запазят своята индивидуалност в общия стил на школата”, уверява Ананиева.
Тя държи възпитаниците ѝ да усещат свободата си. Затова приемът в “Колорит” не свършва с края на учебната година - иначе питомците ѝ все едно са пленници на урока. Даде ли им темата, отредените за работа часове в школата излитат като мигове.
Тайнството на рисунката остава неразгадано. И да искат, децата не могат да я повторят вкъщи. Пък и учителката
никога не им поръчва
домашно
И у нас, и в чужбина се чудят как тези градски деца на векове отдалечени от някогашния живот пълнят картините си с невести в бродирани ризи и старинни къщи с каменни дувари и високи порти от памтивека.
“Вдъхновението връхлита неусетно. Но ако не гори в мене, как да ги запаля?”, отвръща Ананиева.
За нея българската национална носия и старата възрожденска архитектура са вълшебна приказка - обича да ги пресъздава в работите си.
Заради децата прави безброй снимки на уникалните места. Праща ги да преравят бабините ракли по селата. Води ги в етнографските музеи да видят с очите си автентичните образци на народното изкуство.
“Може би не всички ще станат художници. Голямата цел е да умеят
да открояват
красотата дори в
мидата, изхвърлена
на пясъка
от морето, в пеперудата или в някаква странна тревичка. Красотата е в творението, но ако сетивата им не са събудени, те ще го подминават и няма да се зарадват на изгряващото слънце и на залеза”, разсъждава Ананиева. Благодарна е, когато ѝ подаряват камъче, цветче, мидичка.
“Забелязали са, че уж дребни неща са одухотворени от особена хубост”, насърчава учителката.
Преди да влязат в темата, наречена “Вдъхновение по Пикасо”, тя накарала възпитаниците си да потърсят повече за големия майстор в интернет, препоръчала им да разглеждат енциклопедии и каталози.
Припомнила им, че Пикасо винаги е оценявал детската рисунка. Казвал: “Когато бях на 12 г., рисувах като Рафаел. Вече възрастен ми се иска да рисувам като дете - заради свободата, която не познава бариери и ограничения.”
Пикасо е харесвал и играта при сътворяването.
“Тази игра допадна на децата и след срещата с духа на Пикасо те рисуваха напълно освободени подобно на волни птици в пространството на изкуството”, твърди артпедагожката.
Признава, че е взела вдъхновението от баща си Георги Ананиев, създател на първата детска школа за рисувачи в Плевенско.
“Научи ме, че трябва да съм отдадена докрай и да обичам децата. Повтаряше ми, че тези картини се раждат с много любов.”
Преди около 35 г. Майя е била ученичка в школата на баща си. Музеят на детското изобразително изкуство в Швет, Германия,
пази в златния си
фонд нейни гравюри
от онова време
За високите си постижения като ръководител на “Колорит” Майя Ананиева е отличена със специален сертификат на художествената академия “Чуби” в Токио. Носител е на най-високите отличия в Португалия, Русия, Италия, Полша, Македония, Украйна, Словакия, където е преподавала в майсторски арткласове. Членува в международната асоциация за пластични изкуства към ЮНЕСКО. Удостоена е със званието “заслужил гражданин на Плевен”.
Въпреки огромната си заетост в “Колорит” Майя Ананиева не изпуска четката - има 13 самостоятелни изложби. Доволна е, че за четвърт век над 200 нейни ученици са се посветили на изкуството - изявяват се и в сценографията, модния дизайн, анимационното кино, художествената обработка на стъкло, керамиката, в архитектурата.
Мнозина работят по света - в Италия, САЩ, Великобритания, Германия, Швейцария.
“България е изключително място за живеене. Толкова древни цивилизации са избирали територията ѝ - днес, където и да копнат археолозите, все излиза съкровище. Вие сте наследници на изумителен народ, създал култура и традиции без аналог в света.”
Това повтаря Майя Ананиева пред възпитаниците си. Иска ѝ се да вярва, че децата, рисували старите шевици и къщи, няма да забравят родината.
Какво четем:
🔴 2-ма българи взеха първи точки в биатлона, трети записа най-добър резултат🔴 Татяна Лолова се готви за 301-то представление на "Дуенде"
🔴 Алтернативи на шарана за Никулден
Източник: 24 часа
Коментари
![](./i/blank.gif)