Да изографисаш храм сред ледовете: една мисия на българските полярници
За съжаление лошите метеорологични условия и белезите на глобалното затопляне, които на Южния полюс се изразяват в обилни снеговалежи през лятото и движение на ледника към брега на океана, практически унищожи постройката. От години тя е под повече от 3 метра и половина сняг (на снимката). Това наложи изграждането на нов храм през 2012 г.
Този път мястото е върху скала, която е извън пътя на ледника, на високо място. Две поредни експедиции художничката Ганка Павлова изографисва параклиса "Св. Иван Рилски" на място - през 2013 и 2014 г. Почти на полеви условия без статив в тясното помещение, където двама души трудно се разминават, или в параклиса на температура под нулата. Бавно, но с много любов Ганка вече изработи иконостаса и страничните икони. Предстои да бъдат зографисани образите на св. архангели Гавриил и Михаил, да се направят витражите, да се постави църковна утвар, камбана, да се изолират стените.
Естествено средствата на експедицията са ограничени. За първото пътуване на художничката
и закупуването на материали помогнаха много дарители. Миналата година Антарктическият
институт сам финансира изографисването, но се оказа, че средствата за завършването
на храма отново са недостатъчни. Предварителните разчети показват, че са необходими
още 15 000 лева.
За съжаление Българската православна църква не проявява интерес към това духовно дело на нашите полярни специалисти, които желаят да имат молитвен параклис на мястото, където работят при изключително трудни и опасни условия.
Досега на шестия континент има изградени седем църкви, между които една руска и една украинска, които също са православни.
Ако желаете да дарите средства за довършването на българския параклис в Антарктида, можете да го направите на следната банкова сметка:
Банка: United Bulgarian Bank
ул. Софея №5, град София, България
BIC: UBBSBGSF
Получател: Български Антарктически институт
София, България
IBAN: BG47UBBS7827101026230
За контакт с художничката Ганка Павлова:
телефон: 0887 276 257; 0884 673 635
* * *
Художничката Ганка Павлова пред иконостаса на българския параклис "Св. Иван Рилски"
Руският храм "Св. Троица" на о. Кинг Джордж
Лутеранската църква на о. Южна Джорджия е построена през 1913 г. в китоловната станция Грютвикен
Нотр Дам де Вент (или "Дева Мария на ветровете") е параклис в Порт-о-Франс – административният център на френския субантарктически архипелаг Кергелен. Това е най-южният френски католически храм.
Католическият параклис „Ледената пещера” на база Белграно II е изграден от лед. Той е постоянно действащ и се намира до основаната на остров Коутс през 1955 г. аржентинска научно-изследователска станция Белграно II.
Параклис „Св. равноапостолен княз Владимир” е най-новият и в същото време най-южно разположеният православен храм в света. Намира се на украинската полярна станция «Академик Вернадский»
Бел. ред.: Базата носи името на св. Климент Охридски, защото проф. Христо Пимпирев и другите учени-изследователи произлизат основно от Софийския университет "Св. Климент Охридски". А храмът носи името на св. Иван Рилски по две причини: първо, той е най-почитаният български светец и, второ, той е живял през първата половина на 10 век при суровите условия в Рила планина (особено през зимата), а е и покровител на миньорите и на геолозите. Затова по предложение на Фондация "2000 г. Рождество Христово" още през юбилейната 2000 г. на първия параклис беше дадено име "Свети Иван Рилски".
Какво четем:
🔴 Дроздстой: на 26 - доцент, на 33 - професор, на 35🔴 Лечебната отвара за здраво сърце на проф. Чирков
🔴 Икона на свети Николай разваля магии и лекува
Източник: dveri
Коментари
![](./i/blank.gif)